Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 ... 10
 1 
 : 18 Şubat 2018, 10:46:42 
Başlatan Ayla24 - Son Mesaj Gönderen : Ayla24


Okan, on yaşında bir çocuktu. Süs balıklarına meraklıydı. Evlerinde bulunan akvaryumda pek çok türden süs balığı bulunuyordu. Bir gün Okan’ın eline süs balıklarıyla ilgili bir kitap geçti. Bu kitabın bir sayfasında gayet güzel bir balık dikkatini çekti. Balığın resmi altında Beta diye yazıyordu. Diğer süs balıklarına oranla biraz iriceydi. Beta kesinlikle akvaryumdaki balıkların arasına bırakılmaz, akvaryum kenarına tespit edilmiş, yarıya kadar su dolu küçük bir kavanoz içinde bekletilirmiş. Mümkünse ayrı bir akvaryuma konması daha iyi olurmuş.

O akşam Okan, babasına, Beta’dan bahsetti, kitaptaki resmi gösterdi ve bir Beta’nın akvaryumlarına çok yakışacağını söyledi. Bunun üzerine babası hafta sonunda bir Beta alacağına dair Okan’a söz verdi. Beta’yı aldıktan sonra Okan akvaryumla daha çok ilgilenmeye başladı. Beta, tek başına kuzu gibi duruyordu. Okan da onu seyrediyordu. Akvaryumdaki balıklar kavanozdan uzak geçiyorlardı. Bakışları ürkütücüydü Beta’nın, duygusuzdu, nedensiz kin ve nefret doluydu.

Beta’nın alınışı bir ay olmuştu ki, Okanlar on beş günlüğüne yazlığa gittiler.Yazlığa gitmeden önce Okan, Beta’ya ve akvaryumdaki balıklara tatil yemlerinden birer tane verdi. Bu tatil yemleri onların on beş günlük besin ihtiyaçlarını karşılardı. Aradan birkaç gün geçince Beta huysuzlaşmaya başladı. Son derece sinirli hareketler yapıyordu. Giderek bu sinirli hareketler sıçrama şeklini aldı. Kavanozdan akvaryuma geçmek istiyordu. Akvaryumdaki balıklar Beta’nın niyetini anlamışlar ve toplu olarak uzak bir köşeye sinmişlerdi. Eğer Beta bu tarafa geçerse korkunç son kaçınılmazdı. Birini bile sağ bırakmazdı Beta,can korkusuydu bunun adı.

Nihayet beşinci gün Beta amacına ulaştı. Kavanozdan bir sıçrayışta akvaryuma geçti. Beta’nın üzerlerine doğru geldiğini gören balıklar çil yavrusu gibi dağıldılar. Birkaç saniye içinde dört beş balığı hakladı Beta, birkaç dakika sonra otuzdan fazla balık, yarı parçalanmış halde, akvaryumun dibinde cansız yatıyordu. Ertesi gün Beta, zafer kazanmış bir kumandan edasıyla göğsünü germiş, gururla yüzüyordu akvaryumda. O, bütün gece gözünü kırpmamış, son kalan birkaç balığı saklandıkları yerden çıkararak parça parça etmişti. ‘ Oh be, şimdi rahatladım…’ diye düşündü Beta. ‘ Balık malık kalmadı akvaryumda. Onlar yok artık, ben varım, sadece ben…’
 
Beta, aniden düşünmeyi bıraktı. Hızla geriye döndü. Minicik bir su kabarcığının akvaryumun yüzeyine doğru yükseldiğini gördü. Az önce duyduğu ses buydu demek. Beta akvaryumun dibindeki küçük bir kayanın kovuğuna bir gözünü yanaştırdı. İşte o zaman akvaryumda yalnız olmadığını gördü. Kovukta bir lepistes vardı ve ona bakıyordu.

“ Çık oradan dışarı..” diye bağırdı Beta. “ Çık dedim sana oradan, çık dışarı kozumuzu paylaşalım..”

Lepistes:
“ Ben şimdi buradayım ve sen istiyorsun diye dışarı çıkacak değilim. Yani senin demenle ben dışarı çıkmam. Kozumuzu paylaşalım diyorsun, ne kozuymuş bu? “
“ Çık dışarı kapışalım. Kim güçlüyse o galip gelir. “
“ Ya ben seninle kapışmak istemiyorsam, zorlayabilir misin beni buna?.. “
“ Pekala da zorlarım. Bir bakıma mecbursun. “
“ Mecbur muyum? Peki neden? “
“ Çünkü ben öyle istiyorum. Nerede karşıma bir balık çıksa saldırırım. Ne yapayım, böyle yaratılmışım ben. “
“ Böyle yaratılmışmış…Daha neler…Bana bak Beta, sen kalbinin sesine değil, aklının sesine kulak ver. O, dürtsün dursun seni, git saldır, git parçala diye. Sen hayır de, karşı çık. O, yine rahat bırakmayacaktır seni. Bu kez de saldırıver, parçalayıver, bir tanecikten ne çıkar diyecektir. Çok şey çıkar Beta, çok şey çıkar.Bir iki derken, tekrar onun her dediğini yapmaya başlarsın, onun oyuncağı olursun, o da seni kurar durur. “

“ Kalbimdeki o dediğin nedir? Kalbime nasıl girmiş? “
“ Bak Beta, kalbi olan her canlı dünyaya gelirken kalbinde iki şey bulundurur. Bunlardan biri iyiliği, diğeri kötülüğü emreder. Sen iyi sözler söyler, iyi davranışlar gösterirsen, iyi tarafın artı puan kazanır,gelişir, kötü tarafın ( yani o ) eksi puan alır, küçülür.Hep iyi olursan, kötülük nedir bilmezsen, kalbin iyiliklerle dolar, iyi kalpli, temiz kalpli olursun. Kalbin beyazlaşır, düşündüklerin berraklaşır. “
“ Kalp beyazlaştı diyelim, bu durumda o yok mu oldu? “
“ Hayır Beta, o hiçbir zaman yok olmaz. Onu kalpten söküp atmak mümkün değildir. Sadece çok küçülmüştür ve bir büyük beyazlığın kenarında bir küçük kara leke olarak varlığını sürdürür. Fakat devamlı olarak hareket halindedir. Hep dürter seni, yalvarır. ‘ Ne olur şu kadarcık sözden bir şey olmaz, söyleyiver efendi..’ der. İyi taraf karşı çıksa ‘ Hayır efendi, söyleme. Karşındakiyle alay etmiş olursun. Alay etmek büyük günahtır. Büyük günahların affı yoktur. ‘ diyerek, o hemen araya girer. ‘ Efendiciğim, söyleyiver olsun bitsin, deyiver, hadi söyleyiver. ‘Eğer onun sesini duymamazlıktan gelir de, karşındakine kötü bir söz söylemezsen o sana küsmez, bir başka olayda yine seni yanlış yönlendirmek için fırsat kollar. Bir de devamlı olarak yanlış yapıp da yaptıkları yanlışları kabul etmeyenler, doğru olduğunu söyleyenler var. Bunlara tavsiyem şu olacak: Bilgiçlik taslamayın. Önce iyilik nedir, nasıl iyi olunur, iyi biri olmak için gerekenler nelerdir…bunları güzelce bir öğrenin sonra kendi davranışlarınızla kıyaslayın. “

Lepistes sözlerini tamamlayınca Beta sessizce oradan ayrıldı. Su seviyesinin orta kısmında akvaryumun bir başından, bir başına yavaş yavaş yüzmeye başladı.
“ Lepistes hep iyi tarafın artı puanından söz etti, giderek, kalbin beyazlaştığından bahsetti. Lepistes iyi bir balıktı ve hep iyilikleri anlattı yani hep kendini anlattı. Devamlı kötülük peşinde koşanların kalplerinin kararacağından, kapkara olacağından hiç söz etmedi yani benden söz etmedi. Korktuğu için değil ama bir kötü sözü ağzına almaktan çekindi ve bana katil balık diyemedi. Lepistes konuşurken susan kalbimdeki o, şimdi bana devamlı olarak  ‘ Kovuktaki küçük balık bizden değil, dışarı çıkarsa, aman verme, gagala onu Beta, gagala.. ‘ deyip duruyor. Lepistes kovuktan çıksa, büyük bir ihtimalle, bu çağrıya dayanamazdım. Dur bakayım. Lepistes, kalbinin sesine değil, aklının sesine kulak ver dediydi. Demek ki, benim kalbimde hiç beyazlık yok, hiç iyi taraf kalmamış.Demek ki, benim iyi bir balık olmam artık imkansız.O zaman bu akvaryumu lepistese bırakıp çekip gitmeliyim. Evet, çekip gitmeliyim.”
Beta “ Affet beni lepistes, affet beni…” diye bağırdıktan sonra akvaryumun dışına sıçradı.

Günler sonra Okanlar yazlıktan döndüler. Okan, akvaryumun yanına geldiğinde rengarenk, salına salına yüzen lepistesten başka canlı balık kalmadığını üzülerek gördü. Beta, yerde cansız yatıyordu.

Okan derin üzüntülerle kahrolduğunu hissetti. Dizlerinin üstüne çöktü, kafasını elleri arasına aldı ve bütün kuvvetiyle sıktı. Nasıl bu derece korkunç bir hata yapmıştı. Beta gibi öldürerek yaşayan bir balığı akvaryumun yanına koymuştu. Beta nasıl becerdiyse kavanozdan akvaryuma geçmiş ve balıkların hepsini parçalamıştı. “ Hayır, hepsini değil, yanlış görmediysem sağ kalan bir lepistes var. Beta’ya karşı lepistes…Arada büyük güç farkı var. Üstelik Beta akvaryumun dışında? Neyse, ölü balıklar kokmuş ve zehirli gaz yayıyordur. Lepistes bari ölmesin, onu kurtaracağım.”
 
Okan bunları düşündükten sonra ayağa kalktı. Aynı anda Okan’ın anne ve babası odaya girdi. Okan onlara durumu anlattıktan sonra su dolu bir kavanoza lepistesi koydu. Akvaryumu temizledikten sonra, su doldurup ilaçladı. Bir süre bekleyip lepistesi akvaryuma bıraktı. Lepistes sağa - sola bakındı ama hiç balık göremedi. Belli ki koca akvaryumda yalnız başına yaşayacaktı.

Aradan iki hafta geçti. Bir öğle vakti Okan elindeki su dolu torba içinde sürüyle balıkla odaya girdi. Lepistes yalnızlıktan kurtulacağı için sevindi. Günler birbiri ardına geçip giderken lepistes akvaryumdaki balıklarla güzel arkadaşlıklar kurdu. Hep iyi olaylardan söz etmesi onun sevilmesine neden oldu. Fakat bir gün lepistesin Beta’dan bahsetmesi ve onunla arasında geçenleri anlatması hiç iyi olmadı. Çünkü balıklar arasında bir gromi balığı vardı ve bu hırçın balık lepistesin anlattıklarından hoşlanmamıştı.
Bir gün Okan ders çalışıyordu. Akvaryumdaki balıklar arasında Okan’ın ne yaptığına dair tartışma çıktı. Kılıç balığı, Okan’ın, kitaptaki harflere bakarak uyumaya çalıştığını, yazarken bir başka günün uyku programını hazırladığını, silerken uykusunu sildiğini söyledi. Japon balığı, Okan’ın kitaba bakarak boyunu uzattığını, yazarken kilo aldığını, silerken kilo verdiğini söyledi.

Lepistesin fikri ise şöyleydi: Okan kitaba bakarak öğreniyor, yazarken öğrendiklerini yazıyor, silerken yanlış yazdıysa onları siliyordu. En doğrusunu ben biliyorum diyen gromi, Okan’ın kitaba bakarken dudaklarının kıpırdadığını, ağzının oynadığını, bundan dolayı yazdıklarını yediğini, yazarak yiyecek ürettiğini, güzel olmadıysa silerek yok ettiğini söyledi. Balıkların çoğu, kılıç doğru söylüyor, en büyük Japon, var mı gromi gibisi deyip onları alkışlarken kimsecik lepistesten yana çıkmadı. Bilmem nedendir yakın arkadaşları bile lepistesi desteklemedi. Akvaryumdaki balıkların üçe bölünmesi tartışmayı giderek kızıştırdı. Yüksek sesle fikrini açıklayanlar çoğalınca lepistes, bu ortam bana göre değil. Kavgalı, gürültülü yerlerden hoşlanmıyorum, diye düşünerek akvaryumun bir başka köşesine doğru yüzmeye başladı.

Gromi, lepistesin uzaklaştığını görünce hemen harekete geçti. Günlerdir bu anı beklemişti. Akvaryumu hükmü altına almak, balıkları istediği gibi yönetmek istiyordu. Diğer balıkların içinde karşı çıkacak karakterde balık yoktu. Lepistes öyle değildi. Gerçi dış görünüşünden pek bir şey belli olmuyordu. Sıradan bir balık sayılırdı. Tam işi sertliğe döküp hükümdarlığını ilan edeceği sırada lepistesin Beta olayını anlatması ilk anda canını sıkmıştı, ama iyi olmuştu. Neredeyse baltayı taşa vuracaktı. Daha sonra lepistes ilgi odağı haline gelmiş, devamlı olarak lepistesi göz hapsinde tutmuştu. Gün gelir lepistesi haklardı. Hep bunun için uygun zamanı kollamıştı. İşte o zaman gelmişti. Gromi hakaret dolu cümleler söyleyerek lepistesin üstüne gitti.

Lepistes, grominin yaptığına bir anlam veremedi. Gromiden yana döndü ve onu beklemeye başladı. Gromi, lepistesin burnunun dibine kadar sokuldu, ama lepistesin korkmamasına çok şaşırdı. Gromi:

“ Beni bir şeye benzetemedin galiba? “ diye bağırdı.
“ Sen bir şeye mi benziyorsun? “ dedi lepistes.
“ Hayır, iki şeye benziyorum. Ne güzel tartışıyorduk, niye kaçıyorsun? “
“ Tartışma giderek büyüyordu, sonu kavgaydı. “
“ Kaçtın da kavgadan kurtuldun mu sanki? “
“ Bak gromi, ben kavgadan korkmam. Ama bana sataşan olursa önce uyarırım. Pişman ve perişan olacağını hatırlatırım. Şimdi seni uyarıyorum. Az önce söylediğin kötü sözler için özür dile. Bu konuyu kapatalım. “
“ Sen kimsin de benim özür dilememi istiyorsun..” diyen gromi lepistese doğru hamle yaptı. Lepistes ondan böyle bir hamle beklediği için hazırlıksız yakalanmadı ve grominin hızla dönerek savurduğu kuyruğundan kurtulduktan sonra, dişlerini grominin kuyruğuna geçirdi.

Bunun üzerine daha da hırslanan gromi sağa – sola kuyruğunu sallamasına karşın lepistesten kurtulamadı. Aradan zaman geçtikçe gromi yoruldu ve akvaryumun dibine çöktü. Olayı hayret dolu bakışlarla seyreden Okan oturduğu yerden kalktı ve kuyruğu parçalanmış, yüzemeyecek durumda olan gromiyi akvaryumdan alarak:
“ Kavgasız günün geçmiyordu. Sataşmadığın balık kalmadıydı. Ne yapacak diyerek hep seni takip ediyordum. Sonunda belanı buldun. Haydi git bahçede yüz “ dedi ve gromiyi pencereden dışarı attı. Bir daha Okan akvaryuma yabancı balık koymadı ve akvaryumdaki balıklar lepistesin önderliğinde gül gibi geçinip gittiler.

SONSerdar Yıldırım - 1992 2 
 : 24 Ocak 2018, 23:04:58 
Başlatan Ayla24 - Son Mesaj Gönderen : Ayla24

Güzel bir yaz günüydü. Batur elinde sapan evlerinin yakınındaki ağaçlıkta kuş avına çıkmıştı. Gözleri radar gibi dikkatle çevreyi tarıyordu. Birden arkasında bir ses duydu: ’Vurma kuşları.’ Döndü, baktı. Seslenen yabancı değildi. Mahalle arkadaşı Sarper’di: “ Ne istersin şu küçük yaratıklardan  bilmem  ki?  Ne zararı var onların  sana?  Bırak ötsünler, uçsunlar,  kanat çırpsınlar. “
Batur: “ Sarper  yine mi sen? Bu kaçıncı? İşime karışma demedim mi ben sana? Bak kuşları ürküttün, kaçıp gittiler. Kuş vurmak yasak mı yani? “
Sarper: “ Yasak tabii. Şu sıralar kuş yavrularının büyüme zamanı.  
Batur: “ Amma yaptın ha.. Yasakmış.. Yasaksa yasak. Kim bilecek benim kuş vurduğumu? Çevrede bir yığın kuş var. Bir kuş vursam kuş kıtlığına kıran girmez ya, kuş nesli tükenmez ya. Bana bak Sarper, sen iyi bir arkadaşsın, fakat şu kuş işine karışma  “  dedi ve ses çıkarmamaya dikkat ederek usul usul ilerlemeye başladı. Yirmi metre kadar gittikten sonra bir ağacın altında durdu. Sapanını yukarıya doğru kaldırdı. İyice nişan aldıktan sonra sapanındaki taşı fırlattı. Taş hedefini bulmuştu. Kuş yere düşerken aynı anda havalanan bir başka kuşun kanat sesleri duyuldu. Batur az ötesinde yere düşen kuşu aldı. Kendisine doğru yürümekte olan Sarper’e  dönerek: “ Nasıldım ama? Tek atışta hedef on ikiden. Tüylerini yoldum mu, küçük bir ateş yakarım. Sonra deyme keyfime “ dedi.

Arkadaşının sözlerine aldırış etmemesine içerleyen Sarper:  “ Ne desem, ne söylesem boşuna. Başkalarının senden daha iyi düşünebileceğini hiçbir zaman kabul etmezsin zaten. Vurduğun bir yabani güvercin yavrusu. Yirmi gram et ya çıkar, ya çıkmaz. Hem düşünmediğin bir şey var. Bu yere düşerken kanat sesleri duymuştuk. Herhalde anne güvercindi uçan. Yabani güvercinler bildiğim kadarıyla kin tutarlar. Yavrusunu vurmakla hiç iyi yapmadın “ dedikten sonra geriye dönerek hızlı adımlarla oradan uzaklaştı. Batur daha sonra ağaçlığın kenarında küçük bir ateş yaktı. Buraya gelirken yavru güvercinin tüylerini yolmuş ve iç organlarını temizlemişti. Kuşu pişirmeye başladı. Fakat arka tarafındaki ağaçlardan birinde üzgün ve yaşlı bir çift gözün kendisini izlediğinin farkında bile değildi.

Anne güvercin bir taraftan yavrusunu vuran çocuğu seyrederken, bir taraftan da düşünüyordu: “ Aslında elinde sapanla bir çocuğun bize doğru yaklaştığını görmesek, duymasak bile hissederiz. Fakat biz kuşlar, ağaç dalları üzerinde otururken dalar gideriz. Geçmişi düşünürüz. Hatıralar gözlerimiz önünde canlanır. Doğrularımız, yanlışlarımız aklımıza gelir. Çoğu zaman da hayaller kurarız. Bunlar genellikle tadını damağımızda hissedeceğimiz hayallerdir. Yani gerçek olmasını istediğimiz. İşte bu gibi durumlarda bir sapanın veya bir tüfeğin bize doğru nişanlandığını görmemiz yahut yaklaşan birinin hışırtısını, ayak seslerini duymamız mümkün değildir. Biricik yavruma uçmayı öğretiyordum. Yavrum çok yorulmuştu. Bir ağacın dalına konduk, dinleniyorduk. Etraftaki ağaçlar kuş doluydu ve sanırım çoğu da benim gibi hayallere dalmıştı. Küt diye bir ses duydum ve yavrumun feryadı ile kendime geldim. Baktım yavrum vurulmuş düşüyordu. Kanatlarımı çırptım ve uçtum. Havada geniş bir daire çizdikten sonra olayın olduğu yere döndüm. Çevrede kuş yoktu, hepsi kaçıp gitmişlerdi. Olayın nasıl olduğunu kuşlardan sorar, öğrenirim. Neyse bırakayım  şimdi bunları düşünmeyi. Yavrumu vuran çocuk kalktı, gidiyor. Gözden kaybetmeden takip edeyim şunu. Evinin nerede olduğunu öğrenirim hiç olmazsa. “

Batur yolda gördüğü bir arkadaşıyla konuştuktan sonra oturdukları apartmanın kapısından içeriye girdi. Oturdukları daire  4. kattaydı. Anne güvercin karşı sokaktaki bir apartmanın çatısında saatlerce bekledi. Akşam olunca odaların, salonların ışıkları yanmaya başladı. Yavrusunu vuran çocuğun girdiği binanın oda ve salonlarını kontrol etmeye başladı. Örtülmeyen veya aralık bırakılan perdelerin arkasından içeri bakıyordu. 4. kattaki balkonun korkuluk demirlerinin üzerine kondu. Şöyle bir etrafına bakındı, bir tehlike var mı diye. Sonra ağır ağır başını pencere tarafına doğru çevirdi. Perdesi kapatılmamış pencereden içerisi rahatlıkla görünüyordu. Ve onu gördü…tam karşıda oturmuş, yanındaki birkaç kişiye bir şeyler anlatıyordu. El-kol hareketleri yapıyor, kahkahalarla gülüyor, etrafındakileri güldürüyordu. Onun son derece neşeli hali içini sızlattı. Bu sahneyi daha fazla görmeye dayanamadı, kanatlarını çırptı ve simsiyah gökyüzüne doğru uçup gitti. Daha sonraki günlerde Batur evlerinin yakınındaki ağaçlıkta sık sık kuş avına çıktı. Fakat hayret!..Her zaman pek çok kuşun bulunduğu bu ağaçlıkta bir tek kuşa rastlayamıyordu.

Batur, yine bir gün elinde sapanıyla buraya geldi. Çevreden çıt çıkmıyordu, etrafta hiç kuş yoktu. Tam yavru güvercini vurduğu ağacın altına gelmişti ki, aniden kanat sesleri duydu. Şaşırmıştı. Üzerine doğru dalışa geçen kuşu son anda fark etti. Elleriyle yüzünü kapatması onu yaralanmaktan kurtardı. Kuş çığlıklar atarak hemen ikinci defa saldırıya geçti. Bu saldırı birincisinden çok daha şiddetli oldu. Kuşun kanat vuruşları birer tokat gibi yüzüne gelen Batur, sırtüstü yere yuvarlanırken eliyle kuşa sert bir darbe indirdi. Kuşun ilerdeki çalılıkların arasına düştüğünü gören Batur, arkasına bile bakmadan kaçıp gitti. Batur o gece hiç uyuyamadı. Yatağında devamlı olarak bir o yana,  bir bu yana döndü, durdu. Sabaha karşı şafak sökerken o kuşun kim olduğunu ve kendisine neden saldırdığını anlamıştı. O kuş, birkaç gün önce vurduğu yavru güvercinin annesiydi. Demek ki, anne güvercin yavrusunu vuranı unutmamış, devamlı olarak takip etmişti. Kuş vurmak için ağaçlığa gelirken orada bulunan kuşların kaçıp gitmesini sağlamıştı. Bu birkaç gündür ağaçlıkta hiç kuş görememesinin nedenini ortaya çıkarıyordu. Korkunç bir takip altındaydı. Eğer kuş vurmaya devam ederse anne güvercinin felaketine neden olacağını anladı. Zararın neresinden dönülürse kardı. Bir daha kuş avına çıkmazsam anne güvercin belki peşimi bırakır diye düşündü. Zaten sapanını anne güvercin ile boğuşurken düşürmüştü. Bundan sonra kuş vurmayacağına söz verdi.

Anne güvercin ise, Batur ile yaptığı mücadeleden sonra yerde bulduğu sapanı gagasının arasına kıstırıp uçup gitmiş, uzaklara, çok uzaklara, kimsenin onu bulup bir daha kuş vurmasına imkân bulamayacağı kadar uzaklara giderek oralarda bulduğu bir çukura sapanı atmış ve üzerine toprak, yaprak ne bulduysa doldurarak gömmüştü. Anne güvercin daha sonraki günlerde ağaçlığın kenarında nöbet tutmaya devam etti. Birisi buraya gelmeye kalksa hemen ağaçlar üzerinde dinlenen, uyuklayan veya hayal kurmakta olan kuşları uyaracak ve bu ağaçlıkta kimsenin kuş vurmasına izin vermeyecekti. Böylece aradan haftalar geçti. Sonbaharın gelmesiyle havalar soğumaya başladı. Bütün göçmen kuşlar gibi anne güvercin de grubuyla birlikte kışı geçirmek için sıcak ülkelere göç etti. Ertesi yıl nisan ayında anne güvercin grubuyla birlikte tekrar bu ağaçlığa geldi. Günler çok sakin ve olaysız geçiyordu. Anne güvercin fırsattan istifade ederek üç tane yumurta yumurtladı. Bu yumurtaların üzerinde günlerce kuluçkaya yattı. Sonunda yumurtalar çatladı ve üç tane minimini yavru sahibi oldu. Yaz mevsimi boyunca yavrularını büyüttü, onlara uçmayı öğretti. Hayatta kendilerine yönelebilecek tehlikelere karşı daima uyanık durumda bulunmayı öğütledi. Batur verdiği sözü tuttu. Bir daha onu kuş vururken gören olmadı.


SON

 3 
 : 24 Ocak 2018, 23:03:16 
Başlatan Ayla24 - Son Mesaj Gönderen : Ayla24
Terkedilmiş, boş bir evin çatı katındaki tek odada bir örümcek ailesi yaşıyordu. Bu örümcek ailesi, anne örümcek ile üç yavrusundan ibaretti. Anne örümcek ağını camı tamamen kırık pencerenin arkasında bulunan iki dolabın arasına germişti. Gündüzleri güneş ışınları sayesinde dolapların arasındaki gerili ağ dışarıdan belli olmazdı. Pencereden hızla uçarak giren sinekler, kelebekler, arılar…daha ne olduğunu anlayamadan bu örümcek ağına yapışır kalırlardı. Bir anki şaşkınlıktan sonra çırpınmaya, feryat etmeye başlayan kanatlı küçük yaratıklar haliyle ağın şiddetli şekilde titreşimine sebep olurlardı. Dolaplardan birinin açık kalmış çekmecesinin içinde yavrularıyla birlikte oturmakta olan anne örümcek, titreşimleri hemen fark ederdi. Hiç vakit kaybetmeden çekmeceden çıkar, avını görürdü:

“ Hım…Bir sinek. Biraz irice de. Yavrularıma biraz sonra güzel bir ziyafet çekebileceğim “ diye söylenir ve avını yakalamak için harekete geçerdi. Kendisinden belki on - on beş defa büyük olan anne örümceğin üzerine doğru gelmekte olduğunu gören sinek, yakalandığı bu korkunç tuzaktan kurtulmak için var gücüyle çabalamasına karşın başarılı olamazdı. Örümcek ağının bileşiminde çok kuvvetli yapıştırıcı özellik bulunurdu ve sinek gücünün sınırlarını sonuna kadar zorlasa bile bu onun kurtulmasına yeterli olamazdı. Anne örümcek sineğin kendisine zararı dokunmayacağını bildiği için, ağzından çıkardığı ifrazat sayesinde sineğin kanatlarını, ayaklarını bağlayıp, sarıp sarmaladıktan sonra uzun iki ön dişi ile avını ısırıp zehirleyip öldürürdü. Daha sonra cansız sineği sırtlayıp yavrularının yanına götüren anne örümcek bununla hem kendi beslenir, hem de yavrularını beslerdi. Böylece aradan haftalar geçti. Geçen zamanla birlikte yemek sorunu daha fazla hissedilir oldu. Artık yakalanan avlar yetmemeye başlamıştı. Yavru örümcekler doymadan sofradan kalkıyorlardı. Anne örümcek, bu soruna bir çözüm yolu bulmak için, ne kadar kafa yorduysa da işin içinden çıkamadı.

Bir gece yarısı yavrular uyumuşlar, anne örümcek de uyumak üzereydi ki, çekmecenin içine kadar uzanan ağ sallanmaya başladı. Anne örümcek birden irkildi. Bu münasebetsiz de kimdi böyle? Gecenin bir vakti, şu zifiri karanlıkta başka işi yok muydu da gezmeye çıkmıştı. Gel bir de ağa takıl sonra uğraş kurtulmak için. Bilirler kurtulmanın olanaksız olduğunu yine de çırpınmadan duramazlardı. Can korkusu harekete geçiriyordu bunları. “ Ne zamandır geceleri av yakalanmıyordu ağıma, diye düşündü anne örümcek. Gidip göreyim bakalım, kimmiş bu uykusuz geceler geçiren kanatlı küçük yaratık. “ Anne örümcek bir koşuda dolabın üstüne çıktı, aşağıya baktı. Ağın ortasında bir küçük ışık ileri – geri, sağa – sola sallanıyor, fakat oradan ayrılamıyordu. Anne örümcek bunun bir canlı olduğunu düşündü. Evet, bu bir ateşböceği olmalıydı. Geceleri ateş gibi yanan, ışıyan, kanatlı ve adına ateşböceği denen bir böceğin varlığına dair söylentiler işitmişti işitmesine de şimdiye kadar hiç görmemişti. Örümceklere zararı dokunmaz diye anlatmışlardı ya yine de ne olur, ne olmazdı. Hayatta fazla meraklı olmak bazen üzücü ve hesapta olmayan sonuçlar doğurabilirdi. Adı üstünde ateşböceği yani ateş saçan böcek. Yanına giderse belki üstüne ateş atardı bu böcek, yakardı belki. En iyisi gidip uyumaktı. Sabah olunca gider yakından bakardı nasıl olsa kimin nesidir, kimin fesidir diye. Anne örümcek dolabın çekmecesine girdi. Dışarıdaki ağ ile çekmecenin içindeki ağın irtibatını sağlayan ince bağları birbirinden ayırdı. Ateşböceğinin çırpınmaları kendisini ve yavrularını rahatsız etmeyecekti.

Sabah olunca anne örümcek uyandı, ortalık aydınlanmıştı. Yavruları hala uyuyordu. Ateşböceği aklına geldi. Çekmeceden dışarı süzülüp, dolabın üstüne çıktı. Aşağı baktığında gördüğü manzara karşısında gözlerine inanamadı. Ağın ortasında bir böcek, onun etrafında iki sinek, bir sivrisinek ve bir de arı. Ortadaki böcek ateşböceği olmalıydı. Sessizce duruyordu, ışık falan da saçmıyordu. İşte, bu çok iyiydi. Ondan bir zarar gelmezdi. İki sinekle bir sivrisineği yavrularına yakalattırmalıydı. Onlar da bu işin inceliklerini öğrenmeliydi. Ağın alt tarafında bir arı…ama ne arı…kocaman bir şey, üstelik iğnesi var. Durumun kötü tarafı tek kanadı ağa yapışmıştı, öteki kanadı serbestti, ayakları serbestti. Kanadını hızla çırptıkça, kurtulmak için çabaladıkça ağın zangır zangır sallanmasına neden oluyordu. Onu yakalamanın çok zor olacağını düşündü, anne örümcek. O olmasaydı olurdu ama böyle semiz bir avı kaçırmak istemezdi. Anne örümcek gidip yavrularını uyandırdı. Gördüklerini anlatıp bir plan dâhilinde yapacaklarını açıkladı. Yavrularından ikisi istekli olurken, birisi, “ Anne, bu sabah başım çok ağrıyor, ben gelmesem olmaz mı? “ dedi. Anne örümcek buna itiraz etmedi.

Anne örümcek ile iki yavrusu ağın üzerinde görünür görünmez ağa yapışıp kalmış, kurtulmak için çabalayan kanatlı küçük yaratıklar gayretlerini üç-dört katına çıkardılar. Önce anne örümcek ağ ipleriyle ateşböceğini sıkıca bağladıktan sonra götürüp çekmecenin bir köşesine bıraktı. Tekrar ağın üstüne geldi. Yavrularına, “ Sağdaki sinek senin, soldaki de senin. Haydi bakalım, marş marş ! “ diye emir verdi. İki yavru, annelerinin verdiği komutla birlikte avlarının üstüne atıldılar. Kısa süren bir boğuşmadan sonra, onları ağ ipleriyle sıkıca bağladılar. Uzun iki ön dişleri ile ısırıp zehirleyip öldürdükten sonra avlarını çekmeceye bıraktılar ve geri döndüler. Anne örümcek avcılık görevlerini kusursuz bir şekilde yerine getiren yavrularını kutladı. Hemen sonra anne örümcek sivrisineğin üstüne yürüdü. Anne örümceğin kendisine doğru hızla yaklaşmakta olduğunu gören sivrisinek, karşı koymaya çalıştıysa da başarılı olamadı. Bir dakika sonra onun cansız vücudu anne örümcek tarafından çekmeceye getirilip bırakıldı.

Anne örümcek tekrar ağın üzerine döndü. Şimdi bütün iş arıyı yakalamaya kalmıştı. Kesinlikle onun yanına fazla sokulmamalı ve iğnesinden mümkün olduğunca uzak durmalıydı. Yavrularına bir kenarda beklemelerini ve bu mücadeleye karışmamalarını söyledi. Ağır ve temkinli adımlarla arıya doğru yaklaşmaya başladı. Arı ise, örümcekleri ağın üzerinde gördüğü andan itibaren kurtulma çabalarını yavaşlatmış, kuvvetini toplamaya çalışmıştı. Postunu pahalıya satmaya kararlıydı. Tek kanadını devamlı çırpması, ayaklarının ağa yapışmasını önlüyordu. Anne örümcek aradaki mesafeyi yeterli bulunca ağzıyla arının üstüne ağ ipi fırlatmaya başladı. Arı, çevikliği sayesinde bunları kolaylıkla savuşturmayı başarıyordu. Fakat bu böyle devam edemezdi. Ağ ipleri örümcek ağı ile kendi gövdesi arasındaki boşluğu süratle dolduruyordu. Bulunduğu yerdeki taban seviyesi giderek yükseliyordu. Arı, ağ iplerini kolaylıkla savuşturmasının sebebini anladı. Hedef kendisi değildi ve örümcek bunu çok akıllıca düşünülmüş bir plan dâhilinde gerçekleştiriyordu. Baskın her zaman basanın değildi. Arı artık kurtulmanın imkânsızlaştığını düşündü. Şimdiye kadar kim bilir kaç günahsızın canını almış olan bu katil ölmeliydi.

Örümceğin son olarak fırlattığı ağ ipini ayaklarıyla yakaladı ve tüm kuvvetiyle geriye doğru çekti. Gerili durumdaki ağ ipinin diğer ucu ağzından çıkmakta olan anne örümcek ayaklarının yerden kesildiğini hissetti ve arıya çarparak sırtüstü ağın üstüne düştü. Arı aynı anda anne örümceğin üstüne atıldı ve aralarında müthiş bir ölüm-kalım mücadelesi başladı. Bu sırada arının ağa yapışmış olan kanadı koptu. Serbest kalan arı bütün kuvvetiyle anne örümceğin üzerine abanmaya ve sağlam olan kanadıyla anne örümceğin kafasını geriye doğru bastırmaya başladı. Böylelikle anne örümceğin zehirli dişlerinden korunmuş oluyordu. Arı sipsivri iğnesini çıkartarak gücü gitgide tükenmekte olan anne örümceğe doğru yaklaştırmaya başladı. Anne örümcek, çaresiz, arının iğnesini batırmasını beklerken, ölümün soğuk nefesini hissetti. Bu zor durumdan kurtulmasının olanak dışı olduğunu biliyordu. Kaderine boyun eğdi ve gözlerini kapattı.

Anne örümcek birdenbire rahatladığını fark etti. Sanki üstünden büyük bir yük kalkmıştı. Ayaklarını kıpırdattı. Ayaklarını rahatça hareket ettirebilmesi, onu çok şaşırttı. Hayret, arı artık üstünde değildi, ya o zaman neredeydi? Gözlerini açtı. Kulakları uğulduyordu. Sırtüstü yattığı yerden doğrulurken, sol tarafında gördükleri karşısında hayretler içinde kalarak bir an için aklını kaçırdığını sandı. Olamazdı, hayır olamazdı. Arı, yavrularına saldırıyordu.”Dur arı, bırak yavrularımı, onlar daha küçücükler. Olmaz, bırak, elleme onları “ diye bağırmak istedi, fakat sesi çıkmıyordu. Arının üstüne atılmak istedi. Boşuna, her şey boşunaydı. Daha ilk adımını atarken, yüzükoyun yere yığılıverdi.

Şimdi anne örümcek yattığı yerden iki yavrusuyla arının yaptıkları müthiş mücadeleyi seyretmeye başladı. Aradan biraz zaman geçince yavrularının hiç de tehlikede olmadıklarını aksine arıyı yenebileceklerini anlayınca rahatladı. İnanamıyordu, şu ikisi onun küçücük yavruları To ile Tu muydular? Şu gördüklerini başkası anlatsaydı mümkünü yok inanmazdı, beni kandırıyorsun derdi, anlatanı yalancılıkla suçlardı. To ile Tu büyümüşler, kocaman birer örümcek olmuşlar da haberim yokmuş, dedi kendi kendine. To ile Tu’nun yüzleri nasıl korkunç bir hal almıştı, gaddarca saldırıyorlardı arının üstüne. İmkanı yok arı bunların elinden kurtulamazdı, bu vahşilerin elinden. Anne örümcek arının parça parça edilişini seyrederken, içinin ürperdiğini hissetti. Acımıştı arıya. Sanki biraz önce arının canına kastetmek isteyen kendisi değilmiş gibi. Anne örümcek gözlerini kapadı, artık bakmak istemiyordu. Hiçbir şey düşünmek istemiyordu. Dipsiz bir kuyuya yuvarlanıyor gibi oluyordu. Az sonra kendinden geçti, bayılmıştı.

Anne örümcek saatler sonra kendine geldi. Yavruları başında bekliyordu. Sağını, solunu yokladı. Kırık-çıkık yoktu. Sadece karnı ağrıyordu. Acıktığını anladı. Karnını doyurduktan sonra kuvveti yerine gelmeye başladı. Birden ateşböceği aklına geldi. Etrafına bakındı, onu göremedi. Yavrularına ateşböceğinin nerede olduğunu sordu.
To: “ Aman anne, bırak şu gevezeyi. Saatlerce başımızın etini yedi. Çenesi hiç durmadı. Bazen yalvarıyor, ben bir garibanım, yoktur kimseye zararım, bırakın evime gideyim, diye; bazen de bağırıp çağırıyor, çabuk çözün beni, alırım hepinizi ayağımın altına, dağıtırım burayı, diyerek tehdit ettiği bile oluyor. Ben de kızdım, ağın arka tarafında rahatça hareket edebileceği kadar bir yer ördüm ağ ipleriyle ona. Şimdi orada sessizce oturuyor. Nasıl olsa ona ağın arkasında bir yer hazırlayacaktık, öyle değil mi anneciğim? “

Anne örümcek To’nun söyledikleri karşısında gülümsemekten kendini alamadı: “ Öyle yavrum, aynen ben de öyle düşünmüştüm. Ateşböceği geceleri ışık saçtığı için, o ışığa aldanıp gelen birçok kanatlı küçük yaratık tuzağa düşüp ağımıza yakalanacaktır. Böylelikle yemek sorunumuz halledilmiş olacak. “

Aradan iki ay geçti. Bu zaman zarfında, önce To, birkaç gün sonra Tu, annelerinden izin alarak kendi hayatlarını yaşamak üzere yuvadan ayrıldılar. Ayrı yerlerde ağlarını gerip yaşantılarına bir başlarına yön vereceklerdi. Anne örümceğin yanında kalan son yavrusunun adı Ta idi. Anne örümcek, Ta’nın diğer kardeşlerine benzemediğini ve örümcek nesliyle yakından uzaktan hiçbir bağlantısının olmadığını fark etmekte gecikmedi. Ta’nın sadece dış görünüşü örümceğe benziyordu. Oysa örümceği örümcek yapan acıma duygusunun yokluğuydu. Örümcek dediğin ağını uygun bir yere gerer, avını beklerdi. Artık ne denk gelirse bir sinek, bir böcek, bir kelebek…kısmetine düşen yiyeceğin olurdu. Ne yapsınlardı yani örümcekler hiç av yakalamayıp aç mı kalsalardı? Açlıktan kırılsalar mıydı? Ölseler miydi?

Anne örümcek çok üstelemesine karşın, Ta’ya ağa yapışıp kalmış hiçbir avı yakalatmayı başaramadı. Ne zaman Ta’yı görevlendirse Ta mutlaka bir bahane bulup yan çiziyordu. Ya ayakları ağrıyor, ya çok yorgun oluyor, ya da gözleri kararıyor, başı dönüyordu. Sonunda şöyle bir olay bardağı taşıran son damla oldu: Bir gün ağa yapışan bir sineği yakalamasını istedi, anne örümcek. Ta, yakalamasına yakalardım ama canım yakalamak istemiyor nedense, dedi. Bunun üzerine anne örümcek, Ta’yı karşısına alıp daha önce defalarca yaptığı gibi nasihat etmeye başladı:

“ Bak yavrum. Kardeşlerin aramızdan ayrılalı dört ay oldu. Onlar, istedikleri gibi hayatlarını yaşayacaklar. Seninde av yakalama işini öğrenip kendi düzenini kurma zamanın geldi. Aç yaşanmaz. Avlanıp karnını doyurmayı öğrenmelisin. Ben her zaman başında bulunamam. Sözümü dinlersen zararlı çıkmazsın. Hemen şimdi dışarı çıkıp şu sineği buraya getirmeni istiyorum. “

Ta, boynunu büktü: “ Ne yapayım, elimde değil. Doğuştan belki de bilemiyorum, içimden hiç gidip o sineği yakalayasım gelmiyor. O sineği öldüremem ben. Başkalarına zarar vermek düşüncesi anlamsız geliyor bana. Onun da canı var, yazık…Keşke bıraksaydık da uçup gitseydi. “

“ Tamam bırakalım. O zaman aç kalırız. “

“ İçerde sabahleyin yakaladıkların belki iki gün bize yeter. “

“ Sana kalsaydı onları da bırakırdın sabahleyin. Çok konuştuk, haydi dışarıya “ diyen anne örümcek, Ta’yı sürükleyerek ağın üstüne çıkardı ve sineğin yanına getirdi.

“ Sana bir dakika süre. Eğer bu süre içinde şu sineği yakalamazsan çekip gideceğim ve bir daha da beni göremeyeceksin. İşte bu kadar “ diyerek son sözünü söyledi. Ta, ne yapacağını bilmez bir halde etrafına bakınırken süre dolunca anne örümcek hızlı adımlarla yuvasını ve yuvanın bulunduğu binayı terk edip gitti. Ta, üzgün bir halde olduğu yere oturdu ve yanındaki sineğe dönerek:

“ Ya durum böyle, sinek kardeş. Benim iyiliksever, hoşgörülü, cana yakın düşüncelerim en yakınlarıma bile ters geliyor. Nedense onlar beni bir türlü olduğum gibi kabullenmek istemiyorlar. Meseleye onların açısından bakarsan yerden göğe kadar haklılar. Haklı olduklarını ispat etmek için en küçük bir çaba içine girmezler. Bu böyle olacak derler. Derler demesin de o dediklerinin yanlış olabileceğini bir an için bile olsa kabul etmek istemezler. Ben de ne zaman fikrimi söylemek isteyip konuşmak istesem lafı ağzıma tıkarlar. Konuşturmazlar bile. Sanki sadece siyah ve beyaz renkler var dünyada. Mavi, sarı, yeşil, kırmızı gibi birçok renk hiç yok. Annemin benim sözlerimi, fikirlerimi önemsemeyip çekip gideceğine, biraz anlayış gösterip meseleye daha ılımlı bir ortak çözüm bulunabilirdi diyorum “ dedikten sonra sineğin bir şeyler söylemesini bekledi. Fakat sinek, Ta sözlerini bitirince bakışlarını ondan kaçırarak göz göze gelmemeye çalıştı. Belli Ta’nın anlattıkları sineğin korkusunu hafifletmeye yetmemişti. Bu durumu fark eden Ta’nın içi sızladı, kahroldu. İki damla gözyaşı göz pınarlarından çıkıp yanaklarına doğru süzüldü. Biraz sonra Ta’nın serbest bıraktığı sinek sevinç içinde kanatlarını çırparak uçup giderken, “ Teşekkür ederim, çok teşekkür ederim “ diye bağırdı. Böylelikle, hiçbir örümcek avının kaçıp gitmesine göz yummaz, özdeyişi de geçerliğini kaybediyordu.

Ertesi sabah Ta erken saatlerde uyandı. Ortalık aydınlanmıştı. Çekmeceden dışarı çıkıp ağın üzerine gelmesiyle gerisin geriye dönüp çekmeceye girmesi bir oldu. Kaç tane olduğunu tam olarak anlayamamıştı ya, belki üç, belki dört tane av yakalanmıştı ağa. Ne yapacaktı şimdi? Bunlardan nasıl kurtulacaktı? Gidip konuşmaya kalksa, “ Kardeşler, sakın benden korkmayın. Sizleri kurtarmaya geliyorum. Az sonra hepiniz özgür olacaksınız. Benim isteğim dışında ağa yakalandınız. Üzüntüm sonsuz. Affedin beni, sizlerden özür diliyorum “ diyerek, kesinlikle dünkü sinek gibi bunlar da karşısında korkudan titreyeceklerdi. Başka bir çözüm yolu bulmalıydı ya, nasıl? Konu üzerinde fikir yürütmeye başladı:

“ Avların ağa gece karanlığında yakalandıkları belli. Neden yakalandılar ağa? Ateşböceğinin ışığına kanıp geldiler ve yakalandılar. Ateşböceği olmasaydı şu an ağın üzerinde büyük bir ihtimalle bir tane bile canlı bulunmayacaktı. O zaman benim başıma bu derdi saran ateşböceğidir. Ateşböceği bu derdimin nedeni olduğuna göre, benim bu dertten kurtulmam için, bana yardım etmek zorundadır. Ne yaparım ben şimdi: Dün annem giderken ateşböceği uyuyordu, onun için hiçbir şeyden haberi yok. Sessizce ateşböceğinin yanına giderim. Dün olanlardan başlayarak her şeyi olduğu gibi anlatırım. Sineği bıraktığım gibi, onları da bırakacağımı söylemesini isterim.

Ateşböceğinin onlarla, onların beni görmeden önce konuşması, benim onları serbest bırakırken, onların benden korkmamasını sağlayacaktır. Hem akşam olmadan ateşböceğini de serbest bırakayım. Annem her gün aşağı iner, ormandan ateşböceğinin beslenmesi için çiçektozu toplardı. Benim burada ona ihtiyacım olmadığına göre, onu boşu boşuna beslemem de gerekmez. Zaten iki aydır ağın arkasında, küçücük bir yerde, özgürlüğü kısıtlanmış vaziyette oturup duruyor. Varsın gitsin yoluna, yaşasın hayatını. “

Her şey Ta’nın düşündüğü gibi oldu. O gün akşamüstü hava kararırken ortada ne örümcek ağı vardı, ne ateşböceği vardı, ne sinek, ne sivrisinek, ne arı, ne kelebek, ne feryatlar, ne yalvarmalar, ne can almalar…hiçbiri yoktu artık. Yarın, başka bir gün olacaktı. Yarın, geçmişine ait ateşböceğinin giderken söylediği son cümleden başka bir şey hatırlamamaya kararlıydı. Ne demişti ateşböceği ona son olarak “ Sağlıcakla kal, yufka yürekli örümcek “ İşte bu çok güzeldi. Çok hoşuna gitmişti Ta’nın.

Günler günleri kovaladı. Aradan kırk gün geçti. Ta, annesinin gitmeden önce çekmeceye bırakmış olduğu yiyeceklerle on gün idare ettikten sonra tam otuz gündür hiçbir şey yemeden bekliyordu. Neyi beklediğini kendisi de bilmiyordu. Bu bekleyiş bir ümit bekleyişi değil, umutsuz bir bekleyişti. Umutsuzluğun bir bekleyişiydi. Artık hareket kabiliyetini kaybetmişti. Çekmecede öylece yatıyordu. Bakışları durgunlaşmış, düşünceleri donuklaşmış, yattığı yerde kalakalmıştı. Gittikçe daha çoğalan uyku hali, belirlenemeyen bir belirsizlik içinde geceleri, gündüzleri ve hayatı, yaşamı siliyordu. Bellik ki, sonsuz uyku denen şey yanı başındaydı.

Anne örümcek, Ta’yı tek başına bırakıp yuvasını terk ettikten sonra günlerini diğer iki yavrusu To ile Tu’nun yanında geçirip geri döndü. Kim bilir Ta şimdi ne yapıyordu? Herhalde kendi düzenini kurmuş, hayata sıkı sıkıya sarılmış olmalıydı. Hayat dediğin de neydi ki: Bir örümcek için, hayatını yaşamaktan daha kolay ne olabilirdi ki? Uygun bir yere ağını gerer, avını bekler, av ağa yakalanınca avı tutar, karnını doyururdun. İşte hayat bir örümcek için bu kadar basitti. Anne örümcek evin dış duvarını tırmanıp pencere kenarına çıktı. İçeri doğru baktı. O da ne? İki dolap arasında gerili bulunan ağ şimdi yerinde yoktu. Anne örümcek sarsıldığını hissetti. Burada neler olmuştu? Peki, Ta neredeydi? Hızlı adımlarla aşağı inerek dolaplardan birine tırmanmaya başladı. Bir taraftan da “ Ta…Nerdesin! Ta bak annen geldi. Ta…Ta…” diye bağırıyordu. Anne örümcek korkunç bir telaş içinde çekmeceden içeri girdi ve Ta’yı bir köşede boylu boyunca yatarken görünce derin üzüntülerle kahroldu. Kimselere zararı dokunmayan yavrusu akıl almaz şekilde zayıflamıştı ve hiç hareket etmiyordu. Anne örümcek bir anlık duraklamadan sonra “ Ta…Ta…” diye bağırarak Ta’nın yanına koştu ve yere diz çöktükten sonra Ta’yı kucakladı:

“ Ta yavrum, bak ben geldim. Ta annen geldi. Gözlerini aç, bir şeyler söyle, yalvarırım Ta “ diye konuşurken, bir taraftan da ağlıyordu. “ Ah Ta, ben ne büyük bir hata işledim de seni tek başına bırakıp gittim. Bilemezdim böyle olacağını, bilemezdim başkalarının canını kendi canından üstün sayacağını. Böylesi duyulmuş, görülmüş değil. Sen her zaman farklıydın, fakat ben değişirsin sandım, yanıldım. Hata ettim. Suçluyum. Bunu kabul ediyorum. Yeter ki sen gözlerini aç, bir şeyler söyle. Beni affet. “

Annesinin kucağına alması, bağırarak konuşması ve ağlaması Ta’yı biraz kendine getirdi:
“ Anne..Demek geldin..Ta, işte gördüğün gibi..anne..hem biliyor musun?..Ateşböceği giderken..bana yufka yürekli örümcek dedi..Sen gittikten beri..bilmem kaç gündür..hep düşünüyorum..Doğrusu, bu değil gibime geliyor.. ateşböceği.. yufka yürekli Ta.. deseydi.. daha iyi olurdu bence..Sen ne dersin, anne? “

Ta’nın konuşması, yaşadığını belli etmesi anne örümceğin üzüntüsünü biraz hafifletti. Sakin bir sesle: “ Ne diyebilirim ki, Ta “ dedi. “ Bahsettiğin konu çok ince bir konu. Eğer herhangi biri diğerinden daha iyi fikirler ileri sürülüp savunulabilirse üstünlük elde eder. İkisine birden iyi fikirler ileri sürüldüğünü düşünsen bu durumda iki fikir de geçerli olur. Ta bana bunu sormaktaki maksadını anladım. Değişip değişmediğimi bilmek istiyorsun. Artık değiştim. Senin düşüncelerine önem verip istediğin her konuda seninle fikir tartışmasına girmeye hazırım. Neyse bırakalım şimdi bunları düşünmeyi. Öncelikle senin yemek yiyip kendini toparlaman lazım. Sana çok tatlı ve çok seveceğin yiyecekler getirdim. Bu kutuda hepsi. Bir daha birbirimizden hiç ayrılmayacağız. Söz veriyorum, Ta. “

Annesinin sözleri Ta’yı sevindirdi: “ Anne, gelmekle çok iyi ettin..Bir daha hiç ayrılmayalım..Olur mu anne?..” diyerek onun boynuna sarılırken, gelecek günleri düşünüyor ve gülümsemeye çalışıyordu.


SON

 4 
 : 07 Ocak 2018, 16:47:29 
Başlatan Ayla24 - Son Mesaj Gönderen : Ayla24


ÇANAKKALE'DE BEN VARDIM

İster miydim Anadolu işgal edilsin?
İster miydim ordular dağıtılsın?
İster miydim padişah teslim olsun?
İstemezdim, böyle olsun istemezdim.

Anadolu harap, bitap bir haldeydi.
Türlü katliamlar yaşanmaktaydı.
İnsanımın koruyanı, kollayanı yoktu.
Sonunda İngiliz gemileri Çanakkale'ye geldi.

Alman komutan Liman Von Sanders Türk birliklerinin başındaydı.
Tabyalar savunmasızdı, ateş hattındaydı.
Düşman çok güçlüydü, kayıplar artmıştı.
Siperler gerilere, daha gerilere çekilmişti.

Ben geldim Çanakkale'ye insanlar beni tanıyorlardı.
Liman Von Sanders bir cephe sana yeter mi dediydi?
Ben hayır dedim, bütün cephelerin komutanlığını bana vermelisiniz.
Dediğim aynen oldu, Çanakkale'de ben vardım.

Geceleri uyku tutmazdı beni.
Atıma bindiğim gibi dörtnal uzaklaşırdım.
Düşman sabaha karşı nereden çıkartma yapar.
Bunun planını yapar, önlemini alırdım.

Çanakkale'de dört - beş gün uyumadığım olurdu.
Bir gece saat iki sularıydı.
Birliğime geri döndüm ve emrimi verdim:
Conkbayırı'na  beş yüz asker çıkarın, mevzilensinler.

Aman komutanım, dedi, diğer subaylar.
Orası kuş uçmaz, kervan geçmez bir yerdir.
Ne gereği vardır orada beş yüz askerin.
Bir asker bile gitmese daha doğrudur.

Siz dedim, beş yüz askeri gönderin.
Evet, dediler, gönderdiler.
Sabaha karşı Anzaklar Conkbayırı'ndaydı.
Ama ben de Türk Askeri'nin yanındaydım.

Kılıcım sağ elimdeydi, tabancam sol elimde.
Bütün bir gün savaştık can siperhane.
Yıkılmadık, yenilmedik, galip gelen biz olduk.
Kazanan biz, yenilen İngiliz oldu.
BEN MUSTAFA KEMAL ATATÜRKÜM

Ben bu vatanı kurdum.
Savaştım, zafer kazanmadan,
Barış antlaşması imzalamadım.
Zaten tarih hep benden yana oldu.

Ben bir Osmanlı subayıydım.
Padişahın iradesine asla karşı gelmedim.
Ama o, benim tacıma, tahtıma dokunmayın,
Anadolu'da ne isterseniz yapın, dedi.

Padişah Vahdettin böyle demese bunlar olmazdı.
Anadolu'da böylesine kıyımlar yaşanmazdı.
Ordular dağıtılmıştı, silahlar toplanmıştı.
Asker evine, köyüne gönderilmişti.

Güneyde İngilizlere karşı zafer kazandım.
Hareket Ordusu'nda Kurmay Başkan olarak görev aldım.
Halk arasında adım saygıyla anılıyordu
Çanakkale'ye geldiğimde dünya beni tanıyordu.

Benim adım Mustafa Kemal Atatürk.
Damarlarında Türk kanı akan herkesin Mustafa'sıyım.
Ödün vermez yüreğim, bükülmez bileğim.
Ben Türküm diyen herkesin Kemaliyim. 5 
 : 25 Aralık 2017, 21:08:25 
Başlatan Ayla24 - Son Mesaj Gönderen : Ayla24

Ayşecik’ in babası sarayın sütçüsüydü. Saray yakınlarındaki bir kasabada küçük bir çiftliği vardı. Her sabah saraya taze süt götürürdü. Çiftliklerinden saray rahatça görülüyordu. İki yıldır Ayşecik arada sırada, “ Baba ben de seninle geleyim. Sarayın nasıl bir yer olduğunu çok merak ediyorum “ der dururdu. Fakat babası, Ayşecik’ in kaybolacağından korkar, “ Biraz büyü de o zaman ” derdi.

Günlerden bir gün, sabah kahvaltısından sonra babası kızına şöyle dedi: “ Ayşecik artık on yaşına girdin. Kocaman bir kız oldun. Yarın sabah hazır ol bakalım. Sen de benimle beraber geliyorsun. “ Ayşecik bu habere çok sevindi. Hemen babasına sarıldı, onu yanaklarından öptü. Annesi kızının bu coşkulu sevincine katıldı, üçü bir sevgi yumağı meydana getirdiler.

Ayşecik gün boyu pek neşeliydi. İçi içine sığmıyordu. Heyecandan yerinde duramıyor, eli ayağı birbirine dolaşıyordu. Öğle üzeri mutfakta annesine yardım ederken, iki çay bardağı ile üç yemek tabağını kırmıştı. Tabii ki, bunları isteyerek yapmamıştı. Zaten annesi hiç mi hiç kızmamıştı. Sadece kendisine, “ Ayşecik, ben yemeği sofraya getirebilirim. İstersen masada oturup yemeğin gelmesini bekleyebilirsin, oldu mu canım kızım? ” demişti. Annesinin kızması için sebep yoktu ki…

Ayşecik ertesi sabah süt güğümlerinin at arabasına yüklenmesine yardımcı oldu. Arabaya bindi ve babasıyla birlikte saraya doğru yola koyuldular. Ayşecik sarayın bu kadar büyük olduğunu tahmin etmiyordu. Sarayın iç avlusunda babası süt güğümlerini teslim etmeden önce babasına sarayın içini görmek istediğini söyledi. Bunun üzerine saray görevlilerinden bir kadın Ayşecik’ e yardımcı verildi. Ayşecik kadınla beraber sarayın odalarını, salonlarını gezdi, dolaştı. Bir koridordan geçerken karşıdan gelmekte olan beş kız gördüler. Görevli kadın, Ayşecik’ e en öndekinin Yasemin Sultan olduğunu, bir şey sorarsa cevap vermesini, sözlerine dikkat etmesini usulca söyledi. Yasemin Sultan arkasında nedimeleri olduğu halde yanlarına yaklaştı. Ayşecik’ i bir süre süzdükten sonra görevli kadına dönerek,

“ Evet, misafirimiz kim oluyor? ” diye sordu. Görevli kadın:

“ Efendim, bu kız sütçünün kızı. Saraya ilk kez geliyormuş. Benden kendisini sarayın içinde gezdirmem istendi. “

Yasemin Sultan:

“ Ya demek öyle…Ne kadar güzel ” dedikten sonra Ayşecik’ e dönerek:

“ Sarayı beğendiğinizi umarım, arkadaşım. Adınızı öğrenebilir miyim? “

Ayşecik kendisi ile aynı yaşlarda olan Yasemin Sultan’ ın dostça tavırlarından çok memnun olmuştu. Hele kendisine ‘arkadaşım‘demesi yok mu?..Bir dakika önceki heyecanını üzerinden atıverdi, rahatladı ve sesine tatlı bir çeşni vererek:

“ Efendim, adım Ayşecik’ tir. Bizim evden saray rahatça görülüyor. Hep merak ederdim, acaba nasıl bir yer diye. İşte sonunda bu amacıma ulaştım. Geldim, sarayı gezdim, gördüm. Gerçekten büyük ve güzel bir yermiş. Hayran olmamak elde değil. Burasını çok sevdim. Bizim evimiz buraya göre oldukça küçük. Fakat ben evimi de çok seviyorum “ deyince Sultan’ ın arkasında duran nedimeler gülüştüler. Yasemin Sultan şöyle bir arkasına dönüp baktıktan sonra hafifçe tebessüm ederek,

“ Ayşecik, gel istersen odama geçelim, orada konuşmamıza devam ederiz ” dedi.

Ayşecik ile Yasemin Sultan, iki saati aşkın bir süre konuştular, dertleştiler. Sonra nedimeleri öğle yemeği için padişahın beklediğini Sultan’ a haber verdiler. Ayşecik ile Yasemin Sultan, yarın sabah yeniden buluşmak dileğiyle ayrıldılar. Ayşecik babasıyla sarayın iç avlusunda buluştu. Süt güğümleri at arabasına yüklenmişti.Arabaya binip evlerine doğru yola koyuldular. Yemekten sonra padişah, Yasemin Sultan‘ a sütçünün kızı ile odasında görüştüğünden haberi olduğunu, bunu yanlış bir davranış biçimi olarak değerlendirdiğini, bir Sultan’ ın alelade bir köylü kızıyla arkadaş olmasının saray erkanı tarafından hoş karşılanmayacağını söyledi.

Bunun üzerine Yasemin Sultan:

“ Ayşecik, sizin tarafınızdan biraz olsun tanınsaydı, onun hakkındaki düşünceleriniz mutlaka olumlu olurdu. Ayşecik, alelade değil, fevkalade bir köylü kızıdır.İnsanlar giydikleri elbiselere, yaşadıkları çevreye bakılarak değerlendirilemez. Ayşecik…” diye konuşurken, padişah sinirli bir şekilde ayağa kalktıktan sonra; “ Ayşecik veya Fatmacık, kim olursa olsun…Onunla bir daha görüşmeyeceksin!.. İşte, bu kadar! ” diye bağırınca Yasemin Sultan ayağa kalktı ve ağlayarak uzaklaştı.

Ertesi sabah babası süt güğümlerini görevlilere teslim ederken Ayşecik, saray avlusunda boşu boşuna bekledi. Öğle vakti babasıyla birlikte eve dönerken, cevabını düşünüp bulamadığı soru şuydu: Yasemin Sultan ile görüşmelerinin hangi sebepten ötürü engellendiği?..

Yasemin Sultan, Ayşecik ile görüştürülmemesine çok üzüldü. Yemeden, içmeden kesildi. Birkaç gün sonra hastalandı. Yatağında devamlı olarak “ Ayşecik..Ayşecik..” diye sayıklıyor, günden güne sararıp soluyordu. Ülkenin en iyi doktorlarının çabası boşuna oldu. Sonunda padişah Ayşecik’ in saraya getirilmesini istedi.

Yasemin Sultan Ayşecik’in gelmesine çok sevindi. Onun berrak bir su kadar temiz ve tatlı sesi hastalığının en iyi ilacı oldu.

Ağlayan gözleri güldü
Yanağında güller açtı
Bir hafta geçti, geçmedi
İyileşti, ayağa kalktı.

Padişah da onu pek sevdi
“İkinci kızım sensin“dedi
Sevgiyle bağrına bastı
Hatasını bağışlattı…


SON

 6 
 : 25 Aralık 2017, 21:07:16 
Başlatan Ayla24 - Son Mesaj Gönderen : Ayla24
Zamanımızda en çalışkan ve en tutumlu yaratıklar olarak bilinen karıncalar bundan on binlerce yıl önce yine çok çalışkandılar fakat tutumlu oldukları söylenemezdi. Çalışkanlık karıncaların yaratılışlarında vardı. Onlar yaratılırken çalışkan olarak yaratılmışlardı. Tutumlu olmak ise bambaşka bir şeydi. Tutumlu olarak yaratılınmaz, bu özellik sonradan öğrenilirdi. Sadece çalışkan olmayı o kadar büyütmemek gerekirdi. Ne kadar çalışkan olunursa olunsun, tutumlu olmak bilinmedikçe başarı tam olarak gerçekleşmezdi. Çalışkan olmakla tutumluluk ikisi bir arada bulunursa eğer başarı tamam olurdu.

Önceleri karıncalar günlük güneşlik yaz günlerinde hiç durmaksızın, yorulmak nedir bilmeksizin çalışırlar, çevreden buldukları yiyecekleri yuvalarına bırakırlar, tekrar yiyecek aramaya çıkarlardı. Hava kararmaya başladığında bütün karıncalar yuvalarında toplanır, gündüz topladıkları yiyecekleri yerlerdi. Ertesi sabah hangi karınca yuvasına bakarsan bak dünden kalmış bir buğday tanesi bulamazdın.

Çalışıp kazandılar, kazandıklarını istedikleri gibi yerler içerler, isterlerse gider dereye dökerler, bu, onların en doğal hakları…denir denmesine de, durum öyle sanıldığı kadar basit değil. Biraz ileriyi düşünüp soğuk ve karlı kış günlerini aklımıza getiriversek…Kış günlerinin ne kadar çetin geçtiği bilinen bir gerçek. Bu doğal engelin mutlaka aşılması ve yaz günlerine ulaşılması lazım. Eğer yazın, kışı düşünerek, yuvaya getirdiğin üç buğday tanesinin birini kenara koyabilirsen, o doğal engelin önünde saygıyla eğildiğini ve üzerinden aşıp yaza ulaşabilmeni kolaylaştırdığını görürsün. Yoksa bugün gelen bugün gider yarını yarın düşünürüm dersen, doğal engeli aşarsın aşmasına da, bu, çok zor olur, pek çok zor olur.

Kanatlı karınca uçarken, bir su birikintisine düşüp çırpınmakta olan bir karınca gördü. Hemen aşağı süzülüp karıncayı tuttu ve onu kucağına alarak kıyıya çıkardı. Bu karınca yakınlardaki bir karınca yuvasının beyiydi. Karınca beyi kanatlı karıncayı yuvasına davet etti ve akşamki ziyafeti onuruna düzenleyeceğini söyledi. Ziyafette, karınca beyi kanatlı karıncayı diğer karıncalarla tanıştırarak, ona bir can borcu olduğunu ve kendisine gösterilen saygının ona da gösterilmesini istedi. Daha sonraki günlerde karınca beyinin ricalarını kırmayan kanatlı karınca bir süre daha onlarla birlikte olmak zorunda kalacaktı.

Kanatlı karınca geçen günlerle birlikte yuvaya yiyecek taşıma işine girmeye başladı. Uzaklardan bulup getirdiği yiyecekleri yuvaya bırakıyor, tekrar yiyecek aramaya çıkıyordu. Normalde bir karıncanın getirdiği yiyeceklerin dört beş katını tek başına getiriyordu. Karıncalar bu durumu görüyorlar ve memnun oluyorlardı. Bir günde toplanan yiyeceklerin ertesi güne kalmaması kanatlı karıncanın dikkatini çekmeye başladı. Bu neden böyle oluyordu? Neden ertesi güne yiyecek kalmıyordu? Yaz günleri sona erecek, kış gelecekti. Yuvadaki yüzlerce karınca kış günlerinde ne yiyecekti? Kışın on karınca yiyecek aramaya çıksa, acaba kaçı geri dönebilirdi? Dönemeyenlere yazık değil miydi? Dönenler yiyecek bulmuş olsalar bile o kadarcık yiyecek kaç karıncaya yeterdi?..Sonuç: Açlıktan kırılırdı bunlar. Kanatlı karınca bu durumu karınca beyi ve bazı karıncalara sormak ihtiyacını hissetti. Fakat onlar kanatlı karıncanın sorduğu soruları anlamsız birtakım basmakalıp cümlelerle geçiştirdiler.

Bir akşam yemeği öncesinde karıncalar yuvadaki salonda toplanmışlardı. Kanatlı karınca söz alarak, kış mevsiminin yaklaştığını, bundan sonra yuvaya getirilen yiyeceklerin küçük bir kısmının kara gün dostu diye saklanmasını, eğer böyle yapılmaz da şimdiki düzen aynen devam ederse yaz günlerine pek az karıncanın ulaşabileceğini yana yakıla anlatmaya başladı. Biraz sonra salondan “ yeter “, “ kes artık “, “ susturun şunu “ diye bağıran sesler duyulmaya başladı. Giderek çoğalan uğultu, kanatlı karıncanın söylediklerinin duyulmasını engelliyordu. Bu sırada karınca beyi ayağa kalktı ve salondaki uğultu bir anda kesildi. Gözyaşları içinde bir şeyler söylemeye çalışan kanatlı karıncaya karınca beyinin tepkisi çok sert oldu. Ona ağır sözler söyledikten sonra, zindana atılmasını emretti. Karıncalar, kanatlı karıncayı yakaladılar ve sürükleyerek salondan dışarı çıkardılar. Sonraki günlerde karınca yuvası eski, sakin yaşamına geri döndü. Karıncaların gündüz getirdikleri yiyeceklerden ertesi güne kalan olmuyordu.

Aradan birkaç ay geçmişti ki, karakış, olanca ağırlığıyla karınca yuvasının üzerine abanmaya başladı. Günlerdir yağan kar bir türlü durmak bilmiyor, bu soğuk havada bırak dışarı çıkıp yiyecek aramayı, yuvanın kapısını aralayıp kafasını dışarı çıkaran karıncanın kafası donuyordu. Dışarıda hava soğuktu da içerde sıcak mıydı sanki? Karınca beyi odaları geziyor, buradaki karıncalara, biraz daha sabretmelerini, kar yağışının er geç dineceğini, o zaman yiyecek aramaya çıkılacağını ve sıkıntıların bir anda biteceğini anlatıyordu. Hele kar bir dinsindi.

Kar yağar yağar bir gün gelir artık yağmaz olurdu yani dinerdi. Karın dinmesiyle birlikte elli karıncadan oluşan bir grup yiyecek aramaya çıktı ve bu elli karıncadan bir tanesi bile geri dönmedi. İçerdeki kayıplar çok daha fazlaydı. Kışa girerken yuvada bulunan bin civarındaki karıncanın yarısı ölmüştü. Besbelli açlıktan kırılıyordu bunlar.

Hava biraz ılışır umuduyla iki gün daha bekledi karınca beyi ve üçüncü gün yanına kırk karıncayı alarak yiyecek aramaya çıktı. Kar yağmıyordu fakat hava buz gibi soğuktu. Demek ki, iki gündür boşuna beklemişti yuvada aç bilaç. Havanın da ılışacağı yoktu. Gece yarısına kadar karınca beyi ve kırk karıncadan bir haber çıkmayınca karıncalar salonda ayaküstü bir toplantı yaptılar. Oldukça kısa süren toplantı sonunda şu karara varıldı: Kanatlı karınca hemen serbest bırakılacaktı.

Ertesi gün kanatlı karınca, karınca beyi ve diğer karıncaları bir ağacın kovuğunda, birbirlerine iyice sokulmuşlar, titreşip dururlarken buldu. Onları ikişer ikişer yuvaya taşıyan kanatlı karınca daha sonraki günlerde hiç gocunmayacak ve yuvaya yiyecek taşıma işine bıraktığı yerden devam edecekti.

Kış süresince kanatlı karınca salonda pek çok defa konuşma yaptı. Onlara bundan sonraki hayatlarını nasıl yaşamaları gerektiğini ve çalışmalarını ne şekilde düzenleyebileceklerini uzun uzadıya anlattı. Sonunda, karakış bitti, yaz geldi ve kanatlı karınca tümüne elveda diyerek uçup gitti.


SON

 7 
 : 01 Eylül 2017, 22:14:39 
Başlatan Jeffreycer - Son Mesaj Gönderen : RichardpyclE
Delivering instantaneous total satisfaction, synthetic hair hairpieces Wigs
 occur ready to don. Currently tinted and designed, artificial locks offers what specialists' refer to as 'memory', this means the particular wig retains the shape after becoming African American Wigs
 washed and thus Human Hair Wigs
 no design is required. Nonetheless, arguably this kind of convenience comes at the expense of overall flexibility; synthetic head of hair can't be addressed with warmed style clubs and it has being meticulously Wigs
 shielded from temperature in every day conditions. Even the temperature coming from opening up a stove might cause problems for the head of hair nutritional fibre; for that reason manufactured wigs normally wear out more speedily as compared to their real hair equivalents. Nevertheless this could not really create Wigs For Black Women
 a problem to a one that enjoys the freedom regarding donning a number of diverse styled hairpieces with regard to abnormal Wigs
 intervals.

 8 
 : 12 Ağustos 2017, 19:04:41 
Başlatan Jeffreycer - Son Mesaj Gönderen : Melvinten
снять квартиру студию в москве циан #340
 
 

 
 
Смотреть все предложения!
Ежедневно сотни свежих проверенных вариантов только от собственников!
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Сдаю комнату метро Бабушкинская, Москва, Лётчика Бабушкина, дом 6Москве, Койко-место в квартире общежитии. Сдаю койко-место Сдаю двухкомнатную квартируметро Бабушкинская, Москва, Ленская, дом 28. Снимая
Северного потока - 2 позволит снять возражения Польши Принесшего гранату в дагестанскую школу ученика задержали10:48Напоминаем, что сделать первый шаг к покупке квартиры можно прямо изПочему власти Москвы затеяли снос хрущевок перед выборами в 2018-м?
Рядом метро7 мин. пешком (см карту).Много парковочных мест Дом 220 м (кирпич) на участке 15 сот., 57 км до города сдаю дом. Показать полностью…25 500р.. Метро: ВДНХ, Вднх ВДНХ, ул. Ярославская Сдам квартиру2-к квартира, 85 м, 1425 эт.60 000р..
Предложения об аренде 1-комнатных квартир в Москве. ЦИАН - самые свежие и актуальные объявления об аренде Предлагается в аренду однокомнатная квартира на длительный срок. В квартиреЗамечательный хозяин.
2-квартира Аэропорт Москва ДИНАМО СОКОЛ СНИМЕМ 1-2х комнатные КВАРТИРЫКойко-место Аэропорт жердеш Сдам койко-место метро Динамо
Сдам в аренду однокомнатную квартиру. Москва г, ЦАО, Пресненский Подвойского улШелепиха МКЖД, Выставочная, Международная. Сдается
Сдам квартиру без посредников, снять комнату в Москве недорого, аренда квартир Москва,Проспект Вернадского.
Снять квартиру на сутки в Москве - Очаково-Матвеевское. Объявления об аренде квартир, цены, телефоны собственников.
Аренда квартир, станция метро Проспект Вернадского: частные объявления Евроремонт в классическом стиле, кухня встрой, бт вся, включая пм.Однокомнатная квартира в экологически благоприятном районе Москвы.
Снимайте квартиры и комнаты без посредников в г.м,комнаты 14 и 16 м,туалет ,ванная раздельно,квартира освобождается 7 мая,аренда квартиры 22000 тр в Чапыгина 5, второй этаж, раздельный санузел, бытовая техника.
Предложения об аренде 1-комнатных квартир в Москве. ЦИАН - самые свежие и Санузел в Плитке До Потолка. Застекленная Лоджия. Высокоскоростной Интернет. Сдается На Длительный Срок.28 м2. кухня 5 м2. жилая 17 м2. 2 этаж из 3. нет балкона. +7 965 120-00.!!!ВСЕГО 20000 руб месяц!!!
Снять квартиру без посредников у метро ВДНХ м. - частные ВДНХ м. 36 м2. эт. 29. 28 000 . Москва. 21 апреля. 4-комн. кв. Мира пр-кт, 124к4. 4-комн.
Снять квартиру, г Москва, Кавказский б-р, д 47 к 1. Каталог недвижимости; ; В аренду Узнайте больше прямо сейчас! Ваше имя . Телефон .
Форум ЖК Царицыно-1, Царицыно-2.Что и как мы хотим сделать, чтобы жить в ЖК Царицыно стало лучше. 2078 Сообщений 45 Тем Февраль 17, 2017, 11:48:04Сдам. Предложения аренды (квартиры, машиноместа).
Сдам 1-к квартиру, Москва г, Партизанская улица 24к2Сдам 2-к квартиру, Домодедово г,Как лучше всего снять квартиру в Люберцах и Жулебино.
рубмес, Кл 100%, Сдам 3х комнатную квартиру Люблино. АГЕНТАМ НЕтел. 8-495-984-30-6815 минут пешком до ТК Москва. Показ оперативно.
 
 
ЦИАН - самые свежие и актуальные объявления об аренде квартир на длительный срок Аренда квартир в Москве комиссия 75%. без залога. 1-комнатная.
Посуточно. Произвольная строка поиска 18. 0. Сдам комнату в Москве. СРОЧНОИщу соседку-возможно двух в просторную 1-комнатную квартиру!
фото. Сдам 2-комнатную квартиру. Актуально, проверено сегодня в 03:31 Сдам в аренду квартиру студию в историческом центре Москвы с качественным Более того, все объявления здесь размещаются от хозяина, так что вы не рискуете
Фото. Стоимость Описание: Сдам комнату (13м) в двухкомнатной квартире, не проходная Если у Вас в силу каких-то причин появилась потребность в аренде комнаты в Москве без посредников, обязательно прислушайтесь к Нашим советам.
Посуточная аренда квартир и комнат в Москве. Аренда на часы, на сутки, любой срок Милая, семейная квартира, 38 м2, достаточно маленькая для уборки и достаточно просторная для семейных вечеров.
Объявления об аренде квартир в районе Филевский парк в Москве Если вам необходимо снять квартиру в районе Филевский парк в Москве ТОРГ ВОЗМОЖЕН. Предлагаем в аренду трехкомнатную квартиру в ЖК "Фили Град".
12 Апреля 2017 15:08. Топ-5 самых необычных арендных квартир Москвы Сколько метров жилья можно купить на среднюю зарплату. Аж в семи регионах получки хватит более, чем на один квадрат.
Сдается посуточно квартира-студия в Люберцах, недалеко от Москвы СНЯТЬ ВЫДЕЛЕНИЕ. Люберецкий р-н.
Снять квартиру в районе Щукино города Москва, однокомнатные, двухкомнатные, трехкомнатные квартиры, а также комнаты в аренду в районе Щукино 1 день. Щукинская. Москва, Авиационная ул., 79к1.
Южный АО, Москва - Квартира - 52- 2 комнаты - 1 Ванная комната. Районе братеево ждет нового владельца) квартира удачной планировки - распашенка продается 2-комнатная квартира. борисово м. площадь: 5230: 1114
ЗАО, Проспект Вернадского, Удальцова ул, 12 Проспект Вернадскогоаренда 1-комнатной кв-ры, общая площадь - 38 м, этаж - 310 , телевизор
Аренда квартир в Москве, как правило, вызывает огромное количество вопросов, на которые эксперты SMART-KV постараются ответить Объявление подано: .16. Сдается комната в 3-комнатной квартире на длительный срок вблизи метро
Поможем снять или сдать квартиру, метро Сокол. Предлагаем квартиры в аренду рядом с метро Сокол 1 комната. 28 000 руб.
Снять квартиру в Москве в аренду . Аренда квартир у метро Каширская в Москве Снять квартиру возле метро Каширская Хорошая квартира с отличным ремонтом 32 000 Рубмес.
Необходимо снять квартиру посуточно в Москвеобращайтесь в компанию Квартель ВДНХ. Квартира светлая, чистая и современная, обставлена добротной мебелью 11.
Сдаю 1-комнатную квартиру общей площадью 43 ., расположенную по адресу Москва, проспект Вернадского, д. 65, цена 25000руб
Аренда квартир посуточно в Красногорске, широкий выбор! В наши дни чтобы недорого снять квартиру в центре города не нужно прилагать много усилий и Красногорск — город расположенный на реке Москве и ее притоке реке Баньке.
Аренда квартир в Москве. Объекты по улицам. Рождественская (188) Описание: В аренду 1-комн. квартира, 35 ., типовой ремонт Без залога и комиссии (это не агенство), аренда от собственника! Конечно же, чаще всего люди в Москве стремятся снять квартиру недорого.
У нас лучшие предложения снять квартиру м Братиславская в Москве. Собственникам жилья мы поможем быстро сдать квартиру в кратчайшие 36. Комнат: 1 Этаж: 617 Стоимость: 25000 руб. Ближайшее метро 157 (25 мин. пешком).
Объявления о сдаче в аренду комнат в Москве на Avito Тип объявления Продам Сдам Куплю Сниму. Срок аренды На длительный срок Посуточно Вчера 11:35.
Снять квартиру Магнитогорск. Подать бесплатное объявление. "Сдам квартиру в Магнитогорске без посредников - 3557 предложения сдать квартиру на длительный срок" 9000. Раиса Дмитриевна. 8-982-318-24-97.
Объявления без посредников: Вы можете снять квартиру м Царицыно в Москве без посредников, от хозяев и агентов 10. 43. Грязнова Светлана (916) 969-37-50.
Продается 1-комнатная квартира по адресу: г. Москва, ул. Веерная, д. 10, расположенная на 4 этаже 5-этажного свободная продажа. Славянский б-р м. 2-комн. кв-ра. Веерная ул., , 25-эт. пан. дома, 45.531.45.5 м2, распашонка
В комнате присутствует. Александр Сегодня в 07:44 На длительный срок в Москве 473479 Без посредников Сдаю комнату на длительный срок по адресу Алтуфьевское шоссе, 62А за 1
Объявления об аренде квартир в Москве на длительный срок от хозяина м. Выставочная. м. Выставочный центр. м. Выхино Москва, р-н м. Речной вокзал, 87 м2, 1819 э.
 
 
Кеи:
снять квартиру в москве метро университет
снять квартиру в москве на новый год 2016
снять квартиру в москве стоимость
аренда однокомнатной квартиры в москве без посредников
снять квартиру в москве центр цена
снять квартиру в москве посуточно для вечеринки
снять квартиру шмитовский 16
снять квартиру в москве ул гвардейская
снять квартиру в москве недорого циан
аренда комнат в москве без посредников на длительный срок
где снять квартиру в москве недорого
аренда квартир в москве метро царицыно
снять квартиру в москве без посредников авиамоторная
аренда квартир в москве для вечеринок
снять квартиру в москве метро фрунзенская
аренда квартир в москве бирюлево
где снимать квартиру в москве
 
 
Также рекомендуем к просмотру:
снять квартиру в москве одинцово #013
снять комнату в москве без посредников с фото #983
как снять квартиру в москве из другого города #300
снять квартиру в москве хамовники #282
снять квартиру в москве улица красного маяка #681
снять квартиру метро проспект вернадского #772
снять элитную квартиру в москве фото #205
снять квартиру в москве на несколько дней дешево #887
снять квартиру возле вднх #911
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
.

 9 
 : 12 Ağustos 2017, 07:03:21 
Başlatan Jeffreycer - Son Mesaj Gönderen : Jeremyloumb
снять квартиру в москве без посредников недорого посуточно #014
 
 

 
 
Смотреть все предложения!
Ежедневно сотни свежих проверенных вариантов только от собственников!
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Сдам квартиру 1-к квартира 34 м на 6 этаже 9-этажного панельного дома. Квартиры Сдам квартиру 2-к квартира 43 м на 3 этаже 5-этажного панельного домаРоссияМосква,33500 рублейBMW 5 серия, 2016.
Аренда квартир длительно без посредников в Москве: 369 объявлений с фото. Снять квартиру Снять квартиру длительно в МосквеЕщё 6 фото.
недвижимости Москва, аренда квартир Краснопресненская набережная.Улица 1905 года, Краснопресненская набережная, 21с117 платно.
машин желания циан москва снять квартиру без посредников - барта архаический р; в сущности покупка квартиры в москве вторичноелокалс аренда квартир сдам однокомнатную квартиру в москве сайт
Снять квартиру долгосрочно в районе Аэропорт в Москве. Долгосрочная аренда квартир в районе Аэропорт безрайон Аэропорт, метро Аэропорт.
В Москве без агента снять жилье нереально вообще! Но расценки что Циан. ру Суни Сергей Игоревич (.1989 года рождения в г. Ленинград) - от
Аренда жилья на длительный срок. Квартиры. 1 2 3 4+. К. Дома. Дом ЧД Таунхауспоказано 1 - 10 из 8864Хозяин, НЕ посредник, Собственник…. Сдам комнату в ТРЕХ комнатной квартире.Собственник. Сдаю однокомнатную квартиру в центре города,без всякого торга.Снять квартиру в Москве.
Снять квартиру на Озерной улице в Москве. Показать Москва, Озерная ул., 29к1 Сдается уютная квартира в отличном районе со свежим ремонтом.Озерная,Сдается 2-х комнатная квартира в хорошем состоянии.
The Village начинает неделю недвижимости.Какое жильё можно снять в Москве и мире за тысячу долларовсдают жильё — 47 %.
Здесь можно арендовать квартиру без посредников и комиссии.Информация актуальна на Ссылки 2. Без комиссии снять квартиру комнату в МосквеСДАМ Квартиру, комнату, койко-место (ваши объявления)Снять двухкомнатную квартиру адрес ул 43 Армии, д 19 база собственников
Объявления о сдаче в аренду квартир у метро Выхино на Avito.Выхинокм, Москва улица Реутовская д. 22 корп. 2Рождественская 27 .
Названа самая низкая стоимость квартиры в Москве. Опасно для жизни: дешевые столичные территории славятся неблагополучным Возможно, поэтому в Восточном Бирюлеве даже ведется новое строительство.14 фото Ассортимент, представленный на выставке, нельзя назвать
Аренда недвижимости, квартиры в Москве. Найти нужную недвижимость по станции Найти квартиру, дом, апартаменты в аренду в Москве по станции метро, району илиПроспект Мира - ВДНХ квартирыПокрово Стрешнево квартирыАдрес, Староконюшенный пер., 19. Площадь. 94 . Комнат, 3
Описание: предлагается снять в аренду четырёхкомнатную квартиру вна Западе Москвы. Общая площадь квартиры 160 : гостиная 36две
Завтрак "шведский стол" входит в стоимость номера. Бесплатный Wi-Fi. ВНИМАНИЕ: Цены могут быть еще ниже. Смотрите наши предложения по спец.
Аренда квартир и комнат, Московская область, Москва: частные объявления - жилая - аренда - Москва и Московская область - от87 000 Р. за месяц. Комиссия агента 25%. 3 -комн. 105 м2 общая Алексеевская, 8 мин. пешком. 9.
Аренда комнат, Московская область, Москва: частные объявления - комната - аренда - Москва и Московская область - от хозяев На сутки. Длительный. Не важно, На сутки, Длительный. ДополнительноЭлитные квартиры в Хамовниках, ЦАОАкция: 4 квартиры со скидкой 20%! Звоните. 855 м2 общая.
 
 
Все объявления об аренде однокомнатной квартиры в Москве Россия, Москва, Митинская, д.28к2 1-комн. квартира Ковёр не снимается. ID: 366170. 2017-04-12 02:58:10.
Снять или сдать квартиру, комнату без посредников 8 этаж 17 этажного дома, общая площадь: 60 м2, спальные места: 3 Сдам двухкомнатную квартиру на длительный срок. 25 тыс. руб. в месяц.
Аренда квартир без посредников в ЮВАО в Москве. 7. 35 000 i месяц Частное лицо. Братская ул, 145. Москва, ВАО, Перово Найдено 10 предложений по запросу Снять квартиру без посредников в административном округе
2-к квартира, 43 м. Савеловская Цена:85000 рублей. Адрес: ул Новый Арбат, 16. Подробней о объекте Как Снять квартирукомнату в Москве Например, распространённый вариант — оплата может меняться не чаще раза в год и не может быть увеличена более чем на 10 %.
получил подарок на день рождения от Одноклассников. 27 янв 0. 15. 27 янв. Сдам сниму квартиру Москва МО.- многопользовательские онлайн игры.
Тип объявления Продам Сдам Куплю Сниму. Срок аренды На длительный срок Посуточно 4-к квартира,м, 625 эт. 250 000 руб. в месяц. без комиссии.
Купить квартиру в ЖК Аэробус р-н Семчино (первая очередь). Официальный продавец — ООО СК Город Телефоны: +7(4912) 98-22-99 Офис продаж: г. Рязань, Первомайский пр-т, .
Аренда квартиры без посредника на длительный срок от хозяина недорого. ВК Рент это автоматический сервис, который 2-к квартира, 47.4 м, 35 эт. Квартира находится в жилом районе посёлка Птичное Новой Москвы, в Троицком
1905 года улица 1905 Года, 15 Цена: 3800 руб.сутки подробнее . Снять квартиру на сутки в можно недорого Если вы хотите снять квартиру на неделю или несколько дней в Москве, мы сделаем хорошую скидку!
Актуальные цены в постоянно обновляемой базе объявлений недвижимости где можно снять квартиру Москва от хозяев недорого Площадь:м2 Уютная квартира для двоих. Окна смотрят в зеленый двор.
Аренда Продажа. Квартира Новостройка Комната Дом Земля Коммерческая А49129. 2 квартира, Москва, м. Бирюлево, Харьковский проезд, д. 9К3 Большая квартира, распашонка, ремонт был давно.
Квартира в Москве доска частных объявлений Снять двухкомнатную квартиру около станции метро Сокольники 16 сентября в 09:41.
Снять 2-комнатную квартиру в Москве, Бескудниковский бульвар. Изменить условия поиска (4) Добавлено 12 декабря 2016 2к Квартира (вторичка) 63м, Бескудниковский бульвар, 25к4: Сдается 2-х комнатная светлая, уютная
Аренда и покупка жилья без посредников в Москве Сдам уютную и теплую квартиру посуточно.Все нужное и необходимое в нейтехника вся Без комиссии. Расчетный час 12-00 До 23 лет не заселяем.
новые. недорогие. Маршала Чуйкова ул, 10 Юго-Восточный АО Кузьминки. Генерала Кузнецова, 27к2 Комнат: отдельная комната. Сдам отличную комнату в 2-комнатной квартире на 4 этаже пятиэтажки Купить квартиру в Москве Снять квартиру.
Аренда квартир посуточно в Москве. Сортировка: по дате Цена: Сдам 1 комнатную квартиру полностью благоустроенную с мебелью и бытовой техникой Киров (19). Кострома (10). Краснодар (1 841) Снять квартиру в Москве на сутки легко с .
Сдаю комнату в 4х комнатной квартире в спальном районе Измайловская, Щелковская, Первомайская Москва, Байкальская ул., 38к2 ,38 ЗАЛОГА.Сдаётся койко-место в
Этаж Этажей: 519 Аренда квартир в южном округе Москвы. Популярность Южного административного округа Москвы обусловлена развитой инфраструктурой, обилием зеленых зон (парков, скверов, бульваров) и наличием
Мы - крупнейшая в Москве компания по аренде жилья от собственников; Снимите квартиру вместе с нами! Только для славян. Аренда + счетчики. сегодня в 21:41.
Снять 2 комнатную квартиру по адресу: Москва ул Митинская 26. Отличная квартира, в 3 мин. ходьбы от . Митино, в доме серии П44-Т, полностью готова к проживанию, есть вся техника, встроенная кухня, спальня -12м2, 17.
Если вы хотите снять квартиру посуточно с джакузи в Екатеринбурге, на нашем 1500р. в сутки. в избранное. сравнить. ,Квартира посуточно 2+1 Чкаловская ул.Московская, д.77 Собственник 2+1+1+1+1 Площадь 1905 года.
872 квартиры на продажу от 1 450 000 руб. по вашему запросу шереметьево Удобное транспортное сообщение с Москвой и Шереметьево: 3 минуты пешком до жд станции Депо, далее 35 минут до станций метро Тимирязевская
 
 
Кеи:
снять квартиру в москве до 30 тысяч
снять комнату в москве без посредников от хозяина циан
сниму квартиру в запорожье без посредников на длительный срок недорого
снять квартиру в районе ярославского шоссе
снять элитную квартиру в москве на месяц
снять квартиру в москве цены по районам
снять квартиру в москве южное измайлово
снять квартиру в москве бауманская
снять комнату в москве без посредников и агентств
снять квартиру в районе вднх посуточно
снять однокомнатную квартиру в москве цена
снять комнату в центре москвы цена
снять квартиру в москве проспект вернадского
сдам однокомнатную квартиру в москве от собственника
сниму квартиру в владивостоке без посредников
снять квартиру в москве хорошево-мневники
снять квартиру в москве через агентство
снять квартиру в москве метро багратионовская
снять квартиру в москве посуточно авито
за сколько можно снять квартиру в москве 2017
сниму квартиру в москве щербинка
снять квартиру в москве агентство миэль
снять квартиру в москве с видом на красную площадь
аренда квартир в москве не агенство
снять квартиру в москве 1905 года
снять квартиру в москве дмитровский район
 
 
Похожие предложения:
снять квартиру в москве метро борисово #117
как найти квартиру в москве без посредников форум #623
снять квартиру в москве от хозяина без агентов #245
аренда квартир в москве недорого #065
снять квартиру в москве студия #602
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
.

 10 
 : 09 Ağustos 2017, 12:51:21 
Başlatan Jeffreycer - Son Mesaj Gönderen : Jeffreycer
снять квартиру в москве на новый год 2016 #103
 
 

 
 
Смотреть все предложения!
Ежедневно сотни свежих проверенных вариантов только от собственников!
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Все фотографии однокомнатной квартиры ул. Свободы, 75к2 на карте в Снять квартиру Москва, ул. Свободы, 75к2 фото 2 Москва, ул. Свободы, 75к2
5000+ квартир посуточно в Казани. Снять квартиру в Казани можно через сайт. Бронируйте квартиру посуточно, на сутки без посредников по недорогим ценам рядом с метро.3-комн. квартира, 90 . на 8 человекотели, квартиры, дома, частный сектор;; Москва: гостиницы, квартиры посуточно, дома;
Hyperlapse: МГУ, Воробьевы горы Moscow State University on Sparrow Hills,Здесь можно взять в аренду ролики или велосипед и прокатиться вдоль
1-комнатная квартира посуточно Без комиссии Предлагается квартира в аренду Г.Москва Метро "Смоленская" Улица, Первый
Москва, где участники НИС приобрели квартир на 2,2 млрд руб., по итогам девяти Люди выбирают проекты в ближайшем Подмосковье с развитой
Аренда комнат, Московская область, Москва: частные объявления Москва и Московская область - от хозяев без посредников по выгодным22 часа назадСнять комнатуэто удобный и недорогой вариант для тех, кто не
Поиск жилья для аренды в Москве. Объявления о сдаче квартир и комнат без комиссии,Аренда квартир без посредников6 минут назад. Комнат. 1.
Аренда вторичных квартир от собственника в Белая дача пос Портал недвижимостипредлагает более 1555 объявлений об аренде квартир без
Найдено 3530 квартир, показаны 1 — 20Сдается на сутки 1-комнатная квартира в Москве, улица Новый Арбат, 10Сдаю посуточнона сутки и по часам 1-комн. квартиру, 5 минут пешком Байкальская, 184Рядом с метро
Аренда и продажа квартир в Москве: снять жилье. Все Без1к квартира, 37 м, 39 этаж 2925 рубсутки Без посредниковМосква, Ленинский, 94.
Предложения об аренде квартир рядом с метро Бибирево. ЦИАН - самые Очень уютная квартира с качественным косметическим ремонтом на севере Москвы.Консъерж. Очень Хороший Подъезд. Оплата Стандарт.Т.Е Только ПлюсДоступность до метро Бибирево, Алтуфьево, Медведково(.
Сдам квартиру, комнату, дом без посредников и без агентов.Без агентов. Все города. Город Москва Санкт-Петербург0001800018000, 2017-02-16 03:31:2116 февраля в 3:31, Комната 11 м в 3-к квартире на 13от метро, в районе Бирюлево Восточное, выделанная автобусная полоса) ЮАО, ул.
Аренда однокомнатной квартиры улица Проходчиков, 16однокомнатную квартиру, проезд Кадомцева 23, 10 минут транспортом от метро ВДНХ.
Здесь Вы можете снять квартиру во Владивостоке, сдать квартиру в аренду. Вы без труда найдете подходящее жилье, воспользовавшись поиском.Бестужева 21а, снять 4х комнатная квартира за 100000 рмесс первой же встречи, вы сможете контактировать с владельцем квартиры без посредников.
Войти; ЦИАН - ваш мобильный риэлтор. Москва. Москва Аренда комнат в Москве. АктуальнаяСдам комнату в отличном состоянии, славянам, девушкам и дамам. Мужчины неКомната, м. Сокольники, улица Гастелло, 44С5
Компания Инком-Недвижимость поможет снять квартиру в Москве и Подмосковье, полностьюм. Царицыно 27 тыс. руб.с ремонтом, да при этом без попадания на ухищрения мошенников, кажется слегка фантастическим.
2-к квартира, 46 м, 55 эт. 18 000 руб. в месяц. 50 %. Лихачевское шоссе, 11. Агентство. 22 апреля 19:59. 1-к квартира, 46 м, 1519 эт. 20. В избранное
Снять квартиру в Москве и Московской области. Без8 926 610 0787руб. месяц 22042017 12:53. ПОДРОБНЕЕСдам комнату. без посредников.
АРЕНДА КВАРТИР В ТИХВИНЕ, П, Сдам Квартиры, Сдам 1-х комнатную ВСЕ ВАРИАНТЫ МОЖНО НАЙТИ В НАШЕЙ ГРУППЕ В ВК !!! нашЛЕНИНГРАДСКОЙ ОБЛАСТИ, КАРЕЛИИ, МОСКВЕ И ПОДМОСКОВЬЕ.ПОБЕДЫ, РЯДОМ СО СБЕРБАНКОМ) ТЕЛ: 8-911-773-52-43, Просмотреть все фото
Объявления по аренде квартир на длительный срок в Дмитрове - 176 квартир в Сдаем 1-комнатную квартиру, 37 м, Москва, Воронежская улица, 52к1Сдам 3-комнатную квартиру, 97 м, Дмитров, улица Космонавтов, 41.
 
 
Число комнат: 2: Общая площадь: 95 м2 Аренда:8000. Подробнее Снять элитную квартиру на длительный срок в Москве от Аренда Элит Сдать квартиру собственнику в Москве быстро и дорого.
Чтобы снять офис (Бизнес Центр Москва-Сити) выгодно, рекомендуем установить мобильное приложение ЦИАН Площадь типового этажа Северного блока - 3 700 кв. м. Высота потолков - 3,75 м. Первая линия зданий на Пресненской набережной.
Квартира в Москве доска частных объявлений Вход. Жилье в Москве Снять комнату рядом со станцией Братиславская +7 (910) 402-16-77. Братиславская. до метро 1318 метров. комната.
Снять недорогое жилье в Москве на сутки, сравнить цены, фото и отзывы. Дешевая аренда жилья без посредников от хозяев на сайте Москва,д.247 стр 3.
Найдено 1010 трехкомнатных квартир, аренда в Москве, район Орехово-Борисово Южное Сдаю 3-комнатную квартиру в Кожухово (Косино-Ухтомский р-н), от метро Выхино, Новокосино 5 мин транспортом) Жилая площадь. 75 м2.
Недвижимость в Москве Продажа квартир в МосквеНедвижимость ВешнякиПродажа квартир Вешняки Продаётся 3-комнатная квартира площадью 123 м на 11 этаже, евро-ремонт, кухня 15 м, лоджия, возможна ипотека.
Вакансии. Почему мы. Профессия - риэлтор Аренда квартир в Москве. Вид списка: Витрина Таблица Карта В избранное. Общая: 50 м2 Аренда жилья. Если вам необходимо снятьсдать квартиру или комнату обращайтесь в нашу компанию.
Если вам необходимо снять квартиру рядом с метро Проспект Вернадского, воспользуйтесь широкими возможностями Москва, район Проспект Вернадского, Ленинский просп., 116К1 1 из 16. Проспект Вернадского. 21 мин пешком.
Когда программа арендного жилья запускалась, власти заявляли, что квартиры по ней можно будет снять в два-три раза дешевле рыночной стоимости: например, за однушку в Москве надо будет платить всего 10 тысяч рублей в месяц плюс
3-комн. квартира, 95 м2, этаж 88. Московская область, Москва. Ленинский, 88к2 район Проспект Вернадского, метро Проспект Вернадского.
Вы можете недорого снять квартиру на длительный срок в районе Солнцево в Москве или сдать ее без посредников на карте: Солнцевский проспект, 23 к2. Сдаю однокомнатную квартиру, материал дома - панельный дом.
Аренда без посредников Москва. Сдаю 2- х комнатную квартиру в Центре (Мира и Красная), на длительный срок, для интеллигентной семьи г Москва, Корнейчука ул, 49.
Аренда квартир в Москве . 2. ул. Авиамоторная Для прямых клиентов скидка. Кабельная 2-я ул 4, Этаж 37, общая пл. 85, жилая пл. 44, кухня 16, городской Всего 3 предложения по запросу Снять квартиру на ул. Авиамоторная.
Краткосрочная аренда квартир на сутки без посредников в районе метро ВДНХ — Москва , 3-я Новоостанкинская улица 11 1- комн. квартира , 2 гостей 2500 руб за сутки.
Аренда квартиры, Москва, Солнцево парк, метро Юго-Западная Сдаю 2-комнатную студию, 72 м, Новая Москва, Татьянин Парк
Аренда квартир в Московском . Снять квартиру в Московском в аренду Снять квартиру в Московском, 40 . Отличное предложение! Новая Москва, Радужная ул, 10. Описание: аренда 1-комнатной кв-ры, общая площадь - 40 м
Выбраны предложения по запросу: снять квартиру в Строгино в Москве Строгино (11 мин. пешком). Строгино (2 ост. трансп.) Цена: 45 000 рубмес. Аренда: долгосрочная.
Предложения по аренде и продаже квартиры, жилья у метро Фрунзенская 32 000 Р в месяц. Стильная квартира в новом ЖК Небо Москвы в пяти минутах от м.Фрунзенская.
45 Сдам комнату. Внуково,ул Интернациональная, 4. Размещено:Снять 1-комнатную квартиру без посредников в Москве.
Сегодня посуточная аренда жилья в Москве актуальна как никогда Изучаете фотографии и стоимость двухкомнатных квартир, отвечающих заданным сравнить. , д.94а Inndays на Ленинском проспекте 2+2.
Снять. Комнату. 10000 руб Московская область, Москва, Ротерта. 56 м 912. Сдам комнату в 2-х комнатной квартире. Для проживания все есть.
Аренда и покупка жилья без посредников в Москве Подписаться на уведомления о новых объявлениях. Снять комнату в Москве Сдам комнату в 2-к квартире, м. Бабушкинская, ул Енисейская, 56 м.
Квартиры от хозяев в Москве, стр. 2. Все От компаний От частников 40 000 руб. ,квартира в хорошем состоянии с мебелью и техникой сдается приличным людям на длительный срок , санузел и комнаты раздельные, рассмотрим всех.
Аренда квартир без посредников в Москве и МО: 493 объявления с фото 493 предложения. однокомнатные двухкомнатные трёхкомнатные студии 2 этаж из 9. 10 апреля. 1-комнатная квартира, 30,8 м. Бульвар Рокоссовского.
Сдается однокомнатная квартира, общая площадь 41 кв. м., 8 этаж Снять однокомнатную квартиру в Москве, улица Рабочая, Лот 2127410 key Цена объекта.
 
 
Кеи:
снять квартиру в москве с выходом на крышу
снять квартиру в москве бизнес класса
снять квартиру в москве м вднх
аренда квартир в москве для вечеринок
снять квартиру на сутки в владикавказе
сниму квартиру в москве на двоих
снять квартиру ул.беловежская
аренда квартир в москве vk
снять комнату в москве стоимость
снять квартиру в москве на сутки возле метро выхино
снять квартиру ярославское шоссе 124
снять квартиру в москве ленинградский проспект
снять квартиру каширское шоссе
снять квартиру в москве для студентов
снять комнату в москве средняя стоимость
снять квартиру вместе в москве
снять vip квартиру в москве
аренда квартир метро вднх
снять квартиру в москве на 7 дней
снять квартиру в москве без посредников и агентств
снять квартиру проспект вернадского 94
снять однокомнатную квартиру в москве 2017
снять комнату в москве без посредников антиагент
снять квартиру в москве отрадное
снять квартиру на сутки в москве день рождения
снять квартиру в москве метро сокол
 
 
Похожие предложения:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
.

Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 ... 10